Informacje:

Brytyjscy rockmani z The Stranglers wystąpią na festiwalu w Oświęcimiu

Dodano: czwartek, 12 kwietnia 2018 (13:50)

Brytyjski zespół rockowy The Stranglers będzie - obok Carlosa Santany - największą gwiazdą tegorocznej edycji Tauron Life Festival Oświęcim, która odbędzie się w czerwcu - podali w czwartek organizatorzy. W imprezie wystąpi także izraelska wokalistka Totemo.

Jak podkreślili organizatorzy festiwalu, The Stranglers jest zespołem, którego nie da się przypisać do jednego nurtu muzycznego. Choć początkowo zaliczano go do punka, to w muzyce brzmiał znienawidzony przez zatwardziałych punkowców syntezator.

Powstał w 1974 r. Tworzą go: perkusista Jet Black, wokalista i basista Jean-Jacques Burnel, klawiszowiec Dave Greenfiled oraz wokalista i gitarzysta Baz Warne. Zespół nagrał 17 albumów. Największą popularność przyniosły mu takie utwory jak: "Golden Brown", "Always The Sun", "Skin Deep" czy "Midnight Summer Dream".The Stranglers wystąpi przed festiwalową publicznością 16 czerwca. Tego samego dnia usłyszy ona także Totemo, pochodzącą z Tel Awiwu piosenkarkę, producentkę muzyczną i autorkę tekstów. Jej brzmienie to futurystyczna muzyka elektroniczna łącząca precyzyjne bity z przestrzennymi brzmieniami.

Tauron Life Festival Oświęcim odbędzie się od 14 do 16 czerwca. Wystąpią m.in. hiszpański wokalista Alvaro Soler, węgierski zespół alternatywny Vera Jonas Experiment, a także rockmani z Europe.

Organizatorzy zaplanowali także koncert punk-rockowy, podczas którego polskie legendy tego gatunku wykonają utwory mówiące o wolności, z krajowego i zagranicznego repertuaru. Upamiętnią w ten sposób przypadające w tym roku stulecie odzyskania niepodległości. Wystąpią m.in. Darek Malejonek, Tomasz Budzyński, Robert Brylewski, Kefir, zespoły Prawda i Kryzys.

Ideą festiwalu jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi, a w konsekwencji potępienie rasizmu i antysemityzmu. Przesłanie wypływa z Oświęcimia, w którym podczas wojny Niemcy utworzyli obóz Auschwitz, symbol zagłady Żydów oraz martyrologii Polaków i innych narodów. Na festiwalu występowali już m.in. Peter Gabriel, Sting, Elton John, Eric Clapton oraz zespoły Queen i Scorpions. (PAP)