ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

„Fireworks” w Warszawie, Berlinie i Londynie

13 sierpnia, podczas festiwalu „Chopin i jego Europa” publiczność po raz pierwszy usłyszy kompozycję Agaty Zubel na wielką orkiestrę symfoniczną pt. „Fireworks”. 8-minutowy utwór został zamówiony przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach programu POLSKA MUSIC oraz przez European Union Youth Orchestra w ramach programu "2018 European Year of Cultural Heritage". Wykonają go młodzi muzycy z European Union Youth Orchestra pod batutą Gianandrei Nosedy. Dzień później, 14 sierpnia EUYO zagrają „Fireworks” w Konzerthaus w Berlinie, a 19 sierpnia utwór Agaty Zubel zabrzmi w londyńskim Royal Albert Hall w ramach festiwalu BBC Proms.

„Fireworks” w Warszawie, Berlinie i Londynie

Agata Zubel tak opisuje „Fireworks”:
„Wrzaskliwe interwencje instrumentów dętych blaszanych, czy natarczywe dźwięki perkusji, to nie wspomnienia ani inspiracje – to fajerwerki muzycznych myśli. Ten, kto doszuka się brzmień lirycznych nie musi łączyć ich z nostalgicznym patriotyzmem ani echami bolesnego romantyzmu. Muzyka człowieka żyjącego dzisiaj, w kraju od stu lat cieszącym się wolnością, może przecież nieść w sobie humanizm, razem z jego naturalnością i afektami.”

Agata Zubel jest jedną z najciekawszych kompozytorek oraz wokalistek współczesnych. Jej utwory wykonywane były na wielu festiwalach, m.in. "Warszawskiej Jesieni", Festiwalu "Musica Polonica Nova" we Wrocławiu, Audio-Art w Krakowie czy Poznańskiej Wiośnie Muzycznej. Jej muzyczny świat, jak pisze na łamach „Polityki” Dorota Szwarcman, „to wyrafinowana wyobraźnia, drapieżność brzmień, błyskotliwość, ostrość dowcipu”. Na początku 2005 roku artystka otrzymała prestiżowy „Paszport Polityki”, w 2016 została uhonorowana nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Osobowość Roku”, a w 2017 otrzymała Medal „Gloria Artis”. Współpracuje z uznanymi zespołami, takimi jak Klangforum Wien, musik Fabrik, London Sinfonietta czy San Francisco Contemporary Music Players. Ma na swoim koncie kilkanaście publikacji fonograficznych, m.in. monograficzną płytę Not I oraz nagrodzony Fryderykiem album Cascando.

European Union Youth Orchestra jest od ponad 40 lat kulturalnym ambasadorem Unii Europejskiej. W orkiestrze symfonicznej grają młodzi muzycy ze wszystkich państw członkowskich. W swojej historii EUYO współpracowała z wieloma wybitnymi artystami, m.in.  Leonardem Bernsteinem, Herbertem von Karajanem czy Mstisławem Rostropowiczem.

Podczas wykonań „Fireworks” w Warszawie, Berlinie i Londynie orkiestrę poprowadzi Gianandrea Noseda, uznawany za jednego z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia. W sezonie artystycznym 2017/2018 Noseda rozpoczął 4-letnią kadencję jako dyrektor muzyczny Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Waszyngtonie, jest takżejgościnnym dyrygentem Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej i Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej oraz głównym dyrygentem katalońskiej Orquestra de Cadaqués.
Utwór Fireworks został zamówiony przez Instytut Adama Mickiewicza jako cześć międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach  Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021 oraz  przez European Union Youth Orchestra w ramach programu "2018 European Year of Cultural Heritage". Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic