Informacje:

Internetowy koncert Jaromira Nohavicy po polsku

Dodano: Thursday, 9 July 2020 (09:52)

Ponadgodzinnego koncertu na żywo popularnego czeskiego barda Jaromira Nohavicy można było wysłuchać w środę wieczorem w internecie. Kameralny nocny występ nadawany z zaimprowizowanego studia na poddaszu domu artysty w Ostrawie to rekompensata za jego odwołane występy.

Nohavica akompaniował sobie na gitarze i śpiewał po polsku swoje utwory, a po czesku wykonywał piosenki m.in. Jacka Kaczmarskiego, Wojciecha Młynarskiego i Andrzeja Sikorowskiego. Występ w sieci zakończył wykonanym po polsku utworem Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory „Już czas na sen”.

Podczas koncertu odbyła się także polska i czeska premiera piosenki do wiersza Wojciecha Młynarskiego „Przeprowadzki” z 1985 roku; słowa przetłumaczył Nohavica, on też napisał muzykę.

Słuchacze najpierw poznali wiersz przeczytany przez artystę po polsku, a później wysłuchali piosenki po czesku. Nohavica  podkreślił, że nie słyszał, by ten wiersz był kiedykolwiek zaśpiewany przez Młynarskiego lub wykonawców. Poprosił słuchaczy o informacje dotyczące ewentualnych innych interpretacji tego utworu.

Na stronie internetowej Nohavicy w połowie maja znalazła się informacja, że jego koncerty zaplanowane na wiosnę, lato i jesień 2020 roku zostały przeniesione, zaprezentowano nowy kalendarz jego występów. Jednocześnie zaproszono słuchaczy na koncerty transmitowane z poddasza w Ostrawie, gdzie przez kwadrans, a czasem dłużej Nohavica wykonywał utwory czasem zapomniane lub te, które - jak sam mówił - wstydził się zagrać publicznie, przed koncertową publicznością. W internecie słuchało go około 1500 osób.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)