Pierwsze w Polsce przedszkole im. Zbigniewa Wodeckiego

Samorządowe Przedszkole nr 41 w Krakowie otrzymało w czwartek imię Zbigniewa Wodeckiego. To pierwsze w Polsce przedszkole, którego patronem został ten znany piosenkarz i kompozytor.

Pierwsze w Polsce przedszkole im. Zbigniewa Wodeckiego
fot.PAP/Jakub Kaczmarczyk

„Myślę, że tata byłby ogromnie szczęśliwy z takiej formy upamiętnienia” – powiedziała PAP córka artysty Katarzyna Wodecka-Stubbs. Zapowiedziała też, że fundacja im. Wodeckiego będzie wspierać instytucje przypominające w tak ciepły sposób, jak przedszkole, osobę piosenkarza.

Dyrektor Samorządowego Przedszkola nr 41 w Krakowie Małgorzata Opryszek powiedziała PAP, że wyboru patrona pracownicy placówki wybrali jednogłośnie, a rodzice przychylili się do takiej decyzji.

„Wodecki jest postacią wyjątkową, był wielkim artystą, człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym, o wielkim sercu, a jednocześnie bardzo skromnym. To też człowiek pracowity. Chcielibyśmy, aby był dla nas przewodnikiem” – mówiła dyrektor przedszkola. Oceniła, że postać artysty budzi pozytywne skojarzenia. „Nasze przedszkole stawia również na rozwój talentów – mamy zespół taneczny, muzyczny, kółko plastyczne, teatralne” – dodała dyrektor.

Przy okazji nadania imienia, w budynku niedaleko wejścia głównego odsłonięto obraz autorstwa Krzysztofa Samborskiego, ojca jednego z przedszkolaków. Malowidło przedstawia Zbigniewa Wodeckiego w czarno-białych barwach, a za nim kolorowy tłum radosnych dzieci.

Samorządowe Przedszkole nr 41 w Krakowie mieści się przy ul. Babińskiego, od 2017 r. Uczęszcza do niego 200 dzieci – po 25 w ośmiu oddziałach.

W Polsce działają dwie szkoły podstawowe im. Z. Wodeckiego – w Piorunce (gmina Krynica-Zdrój) oraz w Węgrowie (gmina Grudziądz).

Zbigniew Wodecki (ur. 6 maja 1950), multiinstrumentalista, kompozytor, wokalista, zmarł 22 maja 2017 r. Miał 67 lat. Za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej kultury prezydent Andrzej Duda uhonorował go pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Artysta od końca lat 60. związany był z Piwnicą Pod Baranami i zespołem Anawa. Był muzykiem Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej; w latach 70. zadebiutował jako wokalista. Autor i wykonawca takich przebojów, jak "Zacznij od Bacha", "Chałupy", "Lubię wracać tam, gdzie byłem", "Opowiadaj mi tak"; znany z wykonania piosenki o "Pszczółce Mai". Współpracował z takimi artystami, jak Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Zdzisława Sośnicka, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski, Krystyna Prońko, Ewa Bem.

W 2013 r. w ramach OFF Festivalu Zbigniew Wodecki wraz z alternatywnym zespołem Mitch&Mitch powrócił do materiału ze swojej płyty z 1976 r., wykonując go w nowym składzie i aranżacjach. W 2015 roku wydana została płyta "1976: A Space Odyssey", która szybko uzyskała status platynowej płyty. W 2016 r. Zbigniew Wodecki z muzykami Mitch & Mitch Orchestra & Choir zdobyli za tę płytę Nagrodę Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategorii album roku pop. Sam Wodecki otrzymał także statuetkę w kategorii utwór roku za piosenkę "Rzuć to wszystko, co złe" z tej płyty.

Autor: Beata Kołodziej

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic