Informacje:

Poświadczyli, że są Afroamerykanami, by zaśpiewać w operze Gershwina

Dodano: Wednesday, 10 April 2019 (10:11)

Piętnastu z 28 śpiewaków Opery w Budapeszcie podpisało oświadczenie, że są Afroamerykanami, by móc wystąpić w „Porgy and Bess” George’a Gershwina – powiadomił we wtorek dyrektor opery Szilveszter Okovacs.

Ira Gershwin, brat George’a i autor libretta, od początku stawiał warunek, by operę wykonywała w całości czarnoskóra obsada. Jak pisze węgierski portal Index.hu, już przy okazji węgierskiej premiery, która odbyła się w zeszłym roku, wybuchł z tego powodu "mały skandal”, a teraz budapeszteńska Opera zobowiązała śpiewaków, by podpisali oświadczenie, że są Afroamerykanami.

W oświadczeniu śpiewacy oznajmili: „Ja, niżej podpisany, oświadczam, że nieodłączną częścią mojej tożsamości jest afroamerykańskie pochodzenie i świadomość. Dlatego szczególną radość budzi we mnie fakt, że mogę wystąpić w operze Porgy and Bess George’a Gershwina”.

Według portalu Index w zeszłym roku budapeszteńska Opera podpisała kontrakt na wystawienie „Porgy and Bess”, w którym – zapewne przez przypadek – nie zawarto warunku czarnoskórej obsady. Właściciel praw autorskich chciał się potem wycofać, ale było już za późno. Zobowiązał natomiast Operę do umieszczania w ulotkach i na plakatach uwagi: „Przedstawienie Porgy and Bess w obecnej postaci jest wystawiane bez zezwolenia i niezgodnie z wymogami”.

Okovacs powiedział, że na Węgrzech nie określa się w dokumentach koloru skóry, wobec czego postanowił poprosić śpiewaków, by podpisali stosowne oświadczenie.

W węgierskiej inscenizacji akcja "Porgy and Bess" została przeniesiona z biednego osiedla w Karolinie Południowej do obozu dla uchodźców.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)