Informacje:

Spotkanie autorskie z Garrickiem Ohlssonem

Dodano: Tuesday, 6 November 2018 (16:15)

Promocja książki „Pianista. Rozmowy z Garrickiem Ohlssonem” i płyt z utworami Fryderyka Chopina - 9 listopada 2018, Muzeum Fryderyka Chopina.

„Chopin potrafi być dziki i pełen ognia. O tak, był niezrównanym mistrzem. To jeden z najwspanialszych procesów toczących się w moim życiu: zawsze kochałem Chopina strasznie mocno, ale poznając go lepiej i lepiej, mam dla niego jeszcze więcej podziwu”.

Garrick Ohlsson

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na spotkanie autorskie z Garrickiem Ohlssonem – bohaterem nowych wydań: książki „Pianista. Rozmowy z Garrickiem Ohssonem” dr Kamili Stępień Kutery oraz płyt z dziełami Fryderyka Chopina.  

Rozmowy z najwybitniejszymi pianistami przełomu XX i XXI wieku to nowa seria wydawnicza Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Otwiera ją Garrick Ohlsson – wybitny pianista, zwycięzca VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W wywiadzie-rzece opowiada dr Kamili Stępień-Kuterze o drodze artysty, jaką przebył od czasu, gdy jako kilkulatek próbował szukać prostych melodii na stojącym w domu pianinie, o jego niezwykłych nauczycielach – od Toma Lishmana i Olgi Barabini, poprzez Saschę Gorodnitzkiego i Rosinę Lhévinne, do Claudia Arraua i Irmy Wolpe – spotkaniu z Vladimirem Horowitzem, artystycznych przyjaźniach i sposobach pracy nad repertuarem oraz warsztatem. W planach Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina jest publikacja kolejnych książek wywiadów, których bohaterami w pierwszej kolejności będą wielcy triumfatorzy i laureaci kolejnych edycji Konkursów Chopinowskich.

Rozmowę uzupełniają dwie nowe płyty z utworami Fryderyka Chopina w interpretacji amerykańskiego pianisty. Ohlsson wybrał do nagrania charakterystyczne dla Chopina gatunki, które albo kompozytor stworzył, jak instrumentalną balladę, albo wymodelował do niepowtarzalnej postaci, jak nokturn czy też scherzo, nadając mu – wbrew nazwie – rysy dramatyczne. Pianista zarejestrował 11 kompozycji dwukrotnie, zarówno na współczesnym fortepianie marki Steinway, jak i na historycznym Erardzie z 1849 roku. Oba albumy są zapisem nagrań z kwietnia 2017 roku.

W spotkaniu udział wezmą:

Garrick Ohlsson

dr Kamila Stępień-Kutera

Stanisław Leszczyński

Aleksander Laskowski – prowadzenie

Spotkanie autorskie z Garrickiem Ohlssonem

9 listopada 2018, godz. 18:00

Sala Koncertowa Muzeum Fryderyka Chopina

Ul. Okólnik 1, Warszawa

Więcej informacji: www.chopin.nifc

Źródło informacji: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina