XIV Festiwal Chopin i jego Europa w sierpniu w Warszawie

Tegoroczna, czternasta edycja Międzynarodowego festiwalu Muzycznego Chopin i jego Europa odbędzie się pod hasłem: "Niepodległa - od Chopina do Paderewskiego". I właśnie utwory Paderewskiego i Chopina będą ważną częścią programu festiwalu.

XIV Festiwal Chopin i jego Europa w sierpniu w Warszawie
fot. pixabay

Słowo "niepodległość" wymienione w tytule festiwalu ma wskazać rys programowy, wyznaczający kształt tegorocznej edycji wydarzenia. Dopełniają go dwa nazwiska: Chopin i Paderewski, twórcy, których dziedzictwo przyczyniło się do odzyskania przez Polskę statusu wolnego państwa. Ich utwory będą ważną częścią festiwalowego programu. Z ponad 120 utworów, jakie zabrzmią podczas festiwalu, 60 to utwory kompozytorów polskich.

"Ten festiwal jest tylko ogniwem całego, wielkiego zadania, jakie ma Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Ta impreza ma za zadanie przeniesienia trwałych rezultatów. To nie jest incydentalne zachwycenie się jakimś wspaniałym wykonaniem, kolejnym, Fryderyka Chopina czy mniej znanym utworem z naszej muzyki, zwłaszcza, jeśli jest on w rękach rozpoznawalnego na całym świecie dyrygenta, orkiestry czy solisty. To jest zawsze pewien proces dochodzenia do statutowego zadania ochrony dziedzictwa Chopinowskiego" - mówił Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny festiwalu podczas konferencji zapowiadającej to wydarzenie.

Podczas festiwalu, w dniach 9-31 sierpnia, zagranych będzie 50 koncertów w prestiżowych miejscach stolicy, jak: Teatr Wielki - Opera Narodowa, Filharmonia Narodowa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Zamek Królewski i Bazylika św. Krzyża.

Na liście wykonawców znalazły się wybitne orkiestry i zespoły, wśród nich: Orkiestra Historyczna pod dyrekcją Vaclava Luksa, Europa Galante (dyr. Fabio Biondi), Royal Philharmonic Orchestra, Bergen Philharmonic Orchestra, Amadeus Orkiestra Kameralna Polskiego Radia (dyr. Agnieszka Duczmal) i wiele innych. Do Warszawy przyjadą znakomici pianiści, wśród nich tacy wirtuozi, jak: Garrick Ohlsson, Kevin Kenner, Krzysztof Jabłoński, Seong-Jin Cho, Dang Thai Son, Nelson Goerner, Anastasia Rizikov i wielu innych.

Tegoroczny festiwal przewiduje również wydarzenia premierowe. Na otwarcie zabrzmi "Polonez" na orkiestrę symfoniczną Krzysztofa Pendereckiego, napisany na zamówienie Instytutu Fryderyka Chopina. Odbędzie się też pierwsze koncertowe wykonanie Schubertowskiej Winterreise ze słowami Stanisława Barańczaka. Ten koncert, który odbędzie się 17 sierpnia, będzie jednocześnie promocją płyty nagranej już przez Tomasza Koniecznego (baryton) i Lecha Napierałę (pianista).

Także na festiwalu odbędzie się pierwsze koncertowe wykonanie "Halki" Stanisława Moniuszki we włoskiej wersji językowej, a zagranej na instrumentach z epoki.

Festiwal przypomni bogaty dorobek kompozytorski Paderewskiego. Ważnym wydarzeniem będzie Koncert monograficzny z Dang Thai Sonem w roli głównej, który zagra zarówno utwory solowe kompozytora, jak i jego Koncert fortepianowy, wydany już na płycie po wspaniałym wykonaniu z Philharmonia Orchestra pod dyrekcja Vladimira Ashkenazego na Festiwalu w 2015 roku. Tym razem pianista wystąpi z Sinfonią Varsovią pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, 25 sierpnia.

Pełen program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Koncerty festiwalowe będzie transmitowała radiowa Dwójka. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic