130. lat Akademii Muzycznej w Krakowie

W lutym 1888 roku Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie uzyskało decyzją Ministra Wyznań i Oświecenia Publicznego CK Austrii status uczelni wyższej. Data ta wyznacza czas rozpoczęcia działalności naszej Akademii, pozwalając uroczyście świętować 130. rocznicę jej powstania.

Zapraszamy na uroczystości jubileuszowe jakie odbędą się w dniach 24 i 25 lutego 2018. Zapraszamy studentów, pracowników oraz tych wszystkich, którzy w przeszłości byli związani z Akademią, jej sympatyków i wiernych słuchaczy koncertów akademickich; swoją obecnością potwierdźmy przywiązanie do wartości, które wpisane są w misję Akademii Muzycznej w Krakowie. Wstęp na uroczystości jest wolny*.

sobota 24 lutego
18:30, uroczysta Msza Św. w Bazylice Mariackiej w intencji tych, którzy odeszli i tych, którzy dziś tworzą Akademię.

niedziela 25 lutego
11:00, Aula Florianka, Matinée.
18:00, Filharmonia Krakowska – Główne uroczystości jubileuszowe połączone z koncertem.*
M. Zieleński Magnificat
W. Żeleński W Tatrach uwertura charakterystyczna op. 70
K. Penderecki Polymorphia na 48 instrumentów smyczkowych
Dariusz Bąkowski-Kois – pozytyw
Andrzej Białko – pozytyw
Marcin Szelest – pozytyw
Chór Akademii Muzycznej w Krakowie
Chór Mieszany Katedry Wawelskiej
Andrzej Korzeniowski – przygotowanie Chórów
Chór PSALMODIA Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
Włodzimierz Siedlik – przygotowanie Chóru
Katarzyna Śmiałkowska, Ivan Vrublevskyi – współpraca
Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Krakowie
Stanisław Krawczyński – dyrygent
* wejściówki do odebrania w Kasie Filharmonii Krakowskiej od poniedziałku 19 lutego br.

---
 
PLURIMOS ANNOS, ACADEMIA!
Agnieszka Radwan-Stefańska

Akademia Muzyczna w Krakowie – bezpośrednia spadkobierczyni tradycji założonego w roku 1888 przez Władysława Żeleńskiego, kompozytora i pedagoga, Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie, uroczystym koncertem 25 lutego br. w Filharmonii Krakowskiej rozpoczyna obchody Jubileuszu 130-lecia swojego istnienia. Uczelnia zajmuje kluczowe miejsce na mapie instytucji kulturalnych Krakowa oraz znaczącą pozycję w polskim życiu muzycznym.

W budynku przy ul. św. Tomasza 43, siedzibie Uczelni od 2000 roku, muzykę słychać wszędzie, zarówno w wykonaniach koncertowych, jak również, może nawet częściej, w fazie przygotowań i tzw. ostatnich szlifów we wszystkich pomieszczeniach budynku. Ambitnych, zdolnych i chętnych do grania młodych wirtuozów, pomimo nie zawsze wystarczającej przestrzeni lokalowej, jest ok. 650 studentów z Polski oraz ok. 50 w ramach wymiany międzynarodowej. Poza nauką gry na instrumentach, szkolimy przyszłych kompozytorów, dyrygentów oraz teoretyków muzyki. Wśród naszych studentów, na Wydziale Wokalno-Aktorskim zdobywają wiedzę i doświadczenie przyszli adepci sztuki operowej i oratoryjnej. W efekcie indywidualnego procesu kształcenia, nasi studenci zdobywają nagrody w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach.

Akademia Muzyczna w Krakowie, wśród profesorów której znajdują się osobistości kluczowe dla światowej muzyki, jak m.in. Krzysztof Penderecki, Mieczysław Tomaszewski, ma podpisane wieloletnie umowy o partnerstwie i współpracy z ponad stu uczelniami muzycznymi na całym świecie.

Jako jedyna uczelnia w Polsce,  w gronie swoich absolwentów ma dwoje zwycięzców Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina: Halinę Czerny-Stefańską i Adama Harasiewicza. Także dwoje absolwentów zostało powołanych na stanowisko Ministra Kultury: Joanna Wnuk-Nazarowa (1997–1999) i Andrzej Zieliński (2001). Doktoraty honoris causa krakowskiej Uczelni przyznano w ostatnim czasie takim osobistościom, jak: luminarz światowej pianistyki Paul Badura-Skoda (2013),  amerykański muzykolog, pianista i kompozytor prof. Joshua Rifkin (2014), założyciel słynnej Academy of St. Martin in the Fields Sir Neville Marriner (2015), wybitna polska skrzypaczka, pedagog naszej Uczelni, prof. Kaja Danczowska (2016) oraz światowej sławy wiolonczelista, jeden z ostatnich  studentów Mścisława Rostropowicza w Konserwatorium Moskiewskim, Ivan Monighetti (2017).

Ogromnym wyróżnieniem dla społeczności Uczelni było przyjęcie doktoratu honoris causa przez emerytowanego papieża Benedykta XVI.

Istotne i wpisane na trwałe w panoramę kulturalną miasta, doroczne wydarzenia związane z działalnością Akademii to przede wszystkim: Letnia Akademia Muzyczna (od 1999), Dni Bachowskie (od 2000), Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje” (od 2003), Międzynarodowy Konkurs Fletowy (od 1999) oraz Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy (od 2008). Jesteśmy również organizatorami licznych międzynarodowych sympozjów i seminariów teoretycznych oraz wykonawczych.

Przez ostatnie kilka lat Orkiestra Akademii Muzycznej gościła z występami w salach koncertowych znaczących muzycznych ośrodków Europy i poza Starym Kontynentem, np. w Karlsruhe, Maastricht, Wiedniu oraz w Pekinie.

Splendoru naszej Uczelni dodaje fakt, iż dysponuje ona jedną z najpiękniejszych w Polsce auli koncertowych, czyli dobrze znaną krakowskim melomanom Florianką. Mury tej pięknej Sali przepełnione są chlubną tradycją i artystycznym duchem wielu pokoleń muzycznych znakomitości. Piękne świadectwo o naszej Floriance wyraziła prof. Kaja Danczowska: „Każdy szczegół Florianki można nie tyle opisywać, co przytulać się do niego myślami i słowami – po tylu latach po prostu pamięta się każdy drobiazg [...] Tu wszystko jest niezapomniane i jedyne”.

(PP)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic