TANGO W STREFIE GWIAZD

Już 1 i 2 marca (piątek i sobota) odbędą się dwa wyjątkowe koncerty – w STREFIE GWIAZD w Filharmonii Opolskiej pojawi się TANGO, a to za sprawą włoskiego mistrza bandoneonu – Mario Stefano Pietrodarchi, który po raz pierwszy wystąpi w Opolu wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej pod batutą dyrektora Przemysława Neumanna.

W jego interpretacjach będziemy mogli posłuchać utworów Astora Piazzolli, Ennio Morricone, a także bardzo ciekawy utwór Misa Tango, czyli msza tango na głos, chór, bandoneon, fortepian i smyczki współczesnego argentyńskiego kompozytora Martina Palmeri.
Większości ludzi wychowanych w chrześcijańskiej Europie słowo msza przywodzi na myśl katolicką liturgię. Uczniowie szkół muzycznych kojarzą pewnie dodatkowo, że msza jest również formą muzyczną podporządkowaną tejże liturgii i jednym tchem wymieniają łacińskie nazwy części stałych, z których się składa: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei...
Zapowiada się poważnie. Ale co (tak naprawdę) może powstać z mariażu argentyńskiego, żyjącego współcześnie twórcy z klasyczną, chrześcijańską tradycją? Misatango! Utwór o tak sugestywnym tytule – figurujący również jako Misa a Buenos Aires – skomponował w 1996 roku Martín Palmeri. Szkopuł bowiem w tym, że tango to także coś więcej niż pierwsze z nim skojarzenie.
Tango to nie tylko kroki tancerzy – to gatunek muzyczny, cały krąg kulturowy. Tango to specjalnie dobrany zestaw instrumentów, rytmów i kontrapunktów. Palmeri, specjalizujący się w pisaniu muzyki chóralnej oraz wokalno-instrumentalnej, tak opisuje genezę powstania swojej najsłynniejszej kompozycji: „Chóry z którymi pracowałem chciały śpiewać tango, ale aranżacje, które zrobiłem w tym klimacie dla zespołów a capella okazały się bardzo, bardzo trudne do wykonania. Pomyślałem więc, że powinienem trzymać się tangowego stylu, ale pisząc zupełnie nową, oryginalną kompozycję na chór i orkiestrę.”
Tak powstała msza tango na głos, chór, bandoneon, fortepian i smyczki. Dzieło, w którym kombinacja szeroko znanych w kulturze tekstów z ognistymi rytmami tanga wyzwala szczególne pokłady entuzjazmu i zaangażowania u wykonawców i – miejmy nadzieję – publiczności. W pierwszym zetknięciu z utworem, szokujące może wydawać się połączenie wysublimowanej łaciny z pachnącymi boskim Buenos rytmami tanga. Szczególnego kolorytu dodaje mu główny bohater całego koncertu: niepozorny bandoneon. Instrument ten, sposobem wydobywania dźwięku i barwą nieco przypomina akordeon – jest od niego jednak wyraźnie mniejszy i niesie za sobą znacznie większy wachlarz muzycznych i interpretacyjnych możliwości. Ciekawostką jest fakt, że pierwowzór bandoneonu służyć miał do wykonywania... muzyki religijnej w kościołach niewyposażonych w organy.

 

1 marca 2019, piątek | 19:00
2 marca 2019, sobota | 18:00

TANGO w STREFIE GWIAZD

Mario Stefano Pietrodarchi – bandoneon
Katarzyna Włodarczyk – mezzosopran
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej
Chór Filharmonii Opolskiej
Przemysław Neumann – dyrygent

W programie:

Ennio Morricone – Three Themes
Astor Piazzolla – Oblivion
Astor Piazzolla – Adios Nonino
Astor Piazzolla – Le Grand Tango
Martín Palmeri – Misatango (Misa a Buenos Aires)

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=qn9I7qXBaEU
Bilety normalne 45 zł
Bilety ulgowe 25 zł

Kasa biletowa   tel. 77 44 23 286
Godziny otwarcia kasy biletowej:
Poniedziałek: kasa nieczynna
Wtorek – piątek: godz. 9:00 – 19:30
W dni wolne od pracy, w niedziele i święta na godzinę przed koncertem.



Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic