13 spektakli w konkursie głównym 11. festiwalu Boska Komedia

13 spektakli, w tym m.in. "Wujaszek Wania" Iwana Wyrypajewa i "Zapiski z wygnania" Magdy Umer, znalazły się w programie 11. festiwalu Boska Komedia, który rozpocznie się 8 grudnia w Krakowie. Tegorocznej edycji przyświeca motto "Dziwny jest ten świat".

13 spektakli w konkursie głównym 11. festiwalu Boska Komedia

"Przyzwyczailiśmy do tego, że polski teatr w ostatnich latach był teatrem bardzo krytycznym, pełnym krzyku, groteski, przekrzywienia. Można powiedzieć, że artyści nieustająco próbowali diagnozować i +nakłuwać+ klasę średnią, która trochę przysnęła w złudzeniu i iluzji małej stabilizacji. (...) Nagle - zamiast głosu krytycznego, głosu buntu - zaczął pojawiać się gest introspekcji, coś, co można nazwać zbliżeniem w stronę człowieka, czymś, co jest nasłuchiwaniem i gestem bardziej empatycznym" - powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Boska Komedia Bartosz Szydłowski podczas czwartkowej konferencji prasowej.  

W jej trakcie ogłoszono program 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, który odbędzie się w dniach 8-16 grudnia. W konkursie głównym znalazło się 13 spektakli z ubiegłego sezonu, m.in. "Wujaszek Wania" w reżyserii Iwana Wyrypajewa z Teatru Polskiego w Warszawie i "Zapiski z wygnania" w reżyserii Magdy Umer ze stołecznego Teatru Polonia. Widzowie obejrzą także dwa spektakle Michała Borczucha - "Czarne papugi" (Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie) oraz "Żaby" (Teatr Studio w Warszawie). Do konkursu głównego zakwalifikowały się także: "Murzyni we Florencji" Iwony Kempy (Teatr Nowy Proxima w Krakowie), "Pod presją" Mai Kleczewskiej (Teatr im. St. Wyspiańskiego w Katowicach) oraz "Wyjeżdżamy" Krzysztofa Warlikowskiego (Teatr Nowy w Warszawie).                                                                                      

W ocenie Szydłowskiego, w programie tegorocznej edycji znalazło się wiele spektakli z klasyczną narracją. "Mamy mniej spektakli epicko malujących obraz Polski współczesnej, a więcej portretów. Więcej jest ról zaprezentowanych na scenach bardziej esencjonalnie, więc pojawia się trochę inna perspektywa, bardziej intymna, a - moim zdaniem - dzięki temu bardziej intensywna" - podkreślił dyrektor artystyczny festiwalu.

Na większą liczbę kameralnych spektakli zwrócił uwagę również selekcjoner festiwalu, krytyk teatralny Jacek Wakar. "Dla mnie siłą polskiego teatru dzisiaj jest cofnięcie się do historii i próba opowiadania o tym, jak los jednostki może urosnąć do rangi doświadczenia ogółu, zbiorowości" - powiedział i dodał, że "warto bardzo uważnie oglądać te pozornie klasyczne spektakle".

"Siłą festiwalu Boska Komedia zawsze było zderzenie różnych języków teatralnych, i tak będzie również w tym roku. Ale przez klasyczne teksty, pozornie klasyczne narracje,  możemy dowiedzieć się czegoś bardzo ważnego" - ocenił Wakar. Jak dodał, tegoroczna edycja będzie również okazją do spotkania z artystami, którzy - mimo ogromnego dorobku - rzadko bywali na tym festiwalu lub dopiero teraz na nim zadebiutują.

11. festiwalowi Boska Komedia towarzyszyć będzie sekcja "Paradiso - nowe energie", w której prezentowane zostaną spektakle młodych twórców. Odbędą się również wydarzenia towarzyszącego, m.in. spotkanie z cyklu "Sztuka myślenia", w którym udział wezmą reżyser Krystian Lupa oraz polityk Janusz Palikot.

Organizatorami festiwalu są Teatr Łaźna Nowa w Krakowie oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Bilety dostępne będą od 19 listopada.  

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic