Informacje:

"Dolina Bogów" Lecha Majewskiego na Festiwalu w Gdyni

Dodano: Tuesday, 17 September 2019 (10:09)

W konkursie głównym rozpoczętego w poniedziałek 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zobaczymy nowy film Lecha Majewskiego "Dolina Bogów". W obsadzie znaleźli się m.in. John Malkovich i Josh Hartnett.

Film łączy trzy wątki: pierwszy, to archaiczna legenda Indian Navajo o bogach zamkniętych w skałach doliny zwanej Valley of the Gods. Drugi - to historia najbogatszego człowieka, Wesa Taurosa. Dotknięty osobistą tragedią, Tauros żyje w ukryciu przed światem i tylko od czasu do czasu pokazuje się publicznie. Trzeci wątek to historia narratora, Johna Ecasa, pisarza, który pracuje jako copywriter w firmie Taurosa. Po traumatycznym rozstaniu z żoną, John zaczyna pisać biografię swego szefa i przyjmuje zaproszenie do jego posiadłości. W tym czasie firma Taurosa, eksploatująca rudę uranu, wykupuje Dolinę Bogów, aby drążyć tunele w świętej ziemi. Zburzony spokój przodków Navajo sprawia, iż skały rodzą mściciela...

"Wielki wódz Nawajo Nation nakazał swoim poddanym, żeby zagrali u mnie. Stwierdził, iż jest to dla nich bardzo dobry film, a on nigdy nie widział amerykańskiej produkcji, która pokazywałaby świat z ich perspektywy. Zazwyczaj Indianie przedstawiani są z punktu widzenia białego człowieka. Indianie albo okrążają przeciwników, wydają dziwne dźwięki i strzelają z łuku, albo są torturowani i niesprawiedliwie traktowani. Ja przyjąłem inny sposób opowiadania, logikę, która znajduje się w ich religii i mitologii" - mówił PAP Lech Majewski o "Dolinie Bogów".

Wątek historii Indian jest bardzo ważny w tej filmowej opowieści. Jak podkreśla reżyser, istotna jest tu właśnie mitologia. "Jestem zafascynowany pięknem i poezją tej mitologii. Ilustruje kontrast Ameryki pierwotnej z obecną, równie surrealistyczną kulturą mitu Ameryki. Z kulturą mass mediów i wspólnie śnionych iluzji filmowych. Streszcza ją m.in. fraza sky is the limit przekonująca, że każdy może się niebotycznie wzbogacić. Bogaci ludzie są wszędzie, ale nie okazują swego bogactwa aż tak ostentacyjnie jak w USA" - mówił reżyser.

Film "Dolina Bogów", w reżyserii Lecha Majewskiego zostanie pokazany na gdyńskim festiwalu we środę, 18 września. Muzykę napisał Jan A.P. Kaczmarek, a kostiumy stworzyli Ewa Kochańska i Eva Minge. W filmie występują: Josh Hartnett, John Malkovich, Keir Dullea, Jaime Ray Newman, Berenice Marlohe, Joseph Runningfox, John Rhys-Davies, Steven Skyler, Saginaw Grant, Owee Rae, Tokala Black Elk, Marek Probosz, Cris D'Annunzio, John A. Lorenz, Lech Dyblik.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rozpoczyna się w poniedziałek i potrwa do 21 września. W Konkursie Głównym zobaczymy m.in.: "Ciemno, prawie noc" Borysa Lankosza, "Czarnego mercedesa" Janusza Majewskiego, "Dolinę Bogów" Lecha Majewskiego, "Kuriera" Władysława Pasikowskiego oraz "Legiony" Dariusza Gajewskiego. Szansę na Złote Lwy mają także: "Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy, "Słodki koniec dnia" Jacka Borcucha, "Boże Ciało" Jana Komasy, "Interior" Marka Lechkiego oraz "Obywatel Jones" Agnieszki Holland. Film Holland otworzy w poniedziałek festiwal. (PAP Life)