Informacje:

Jest pierwsza zapowiedź filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”

Dodano: Monday, 13 July 2020 (12:28)

„W tych aktach nic się nie zgadza. Zakatowali młodą dziewczynę i łażą wolni. Chłopak, który za to siedzi jest niewinny” – słyszymy w pierwszych słowach teasera filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. To 14-sekundowa zapowiedź pełnego zwiastuna, który swoją premierę będzie miał w piątek 17 lipca. Sam film trafi do polskich kin 18 września tego roku.

Oparta na faktach opowieść o Tomaszu Komendzie, który został skazany na 25 lat za przestępstwa, których nie popełnił, została wyreżyserowana przez Jana Holoubka, twórcę świetnie przyjętego serialu kryminalnego „Rojst”. Film odpowie na pytania, jak to się stało, że winę przypisano właśnie Komendzie, co pomogło mu przetrwać w więzieniu oraz jak wyglądała desperacka i pełna emocji walka o to, by go uniewinnić. Scenariusz do filmu napisał Andrzej Gołda.

W rolę Tomasza Komendy w filmie „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” wcielił się Piotr Trojan, aktor znany m.in. z filmu „Chce się żyć” i serialu „Pułapka”. W pozostałych rolach wystąpią: Agata Kulesza, Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka oraz Dariusz Chojnacki.

O historii niesłusznie osadzonego w więzieniu Tomka Komendy słyszeli prawie wszyscy. Była ona m.in. tematem głośnego, wyróżnionego nagrodą MediaTory reportażu TVN Grzegorza Głuszaka. Sprawa Komendy to jedna z najbardziej niechlubnych kart w historii polskiego sądownictwa.

Film Holoubka powstał we współpracy z Tomaszem Komendą oraz jego rodziną. „Zgodziłem się na ten film, bo darzę dużym zaufaniem jego twórców. Wiem, że nie zrobią niczego przeciwko mnie i że w filmie pokażą całą prawdę – od pierwszej do ostatniej minuty. Zero fałszu. Chcę, aby ludzie zobaczyli, co tak naprawdę się ze mną działo. Ku przestrodze. Bo ta historia mogła przydarzyć się każdemu, a że padło akurat na mnie, to cóż… Żyję dalej, z podniesioną głową. Jestem wolny. Czuję, jakbym urodził się po raz drugi” – mówił w jednym z wywiadów Tomasz Komenda. (PAP Life)