Media społecznościowe zwiększają ryzyko ADHD?

Dorastanie w czasach mediów społecznościowych może mieć swoje przykre konsekwencje - ostrzegają naukowcy. Z badań wynika, że nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych może zwiększać ryzyko wystąpienia ADHD.

Media społecznościowe zwiększają ryzyko ADHD?
fot.Pixabay

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) to zaburzenie charakteryzujące się trudnością w koncentracji, połączone z nadpobudliwością i zachowaniami impulsywnymi.

Badania wskazują, że duża aktywność w mediach społecznościowych - odpisywanie na wiadomości, przeglądanie zdjęć, filmików - zwiększa ryzyko pojawienia się objawów typowych dla ADHD lub może je intensyfikować.

Naukowcy zauważają, że badanie nie dowodzi, że korzystanie z urządzeń cyfrowych faktycznie powoduje objawy ADHD; pokazuje jedynie, że te dwa elementy są prawdopodobnie powiązane. Możliwe jest na przykład, że uczniowie z objawami ADHD, którzy brali udział w badaniu, częściej niż inni kompulsywnie sprawdzają swoje telefony.

Możliwe jest również, że niektórzy uczniowie, którzy później wykazali pozytywne objawy ADHD, już podczas testów podstawowych mieli te cechy, chociaż potencjalnie w stanie uśpionym.

Mimo to, naukowcy nie powinni ignorować związku między mediami cyfrowymi a ADHD. Ciągłe przeglądanie wiadomości tekstowych i innych powiadomień "może zakłócić normatywny rozwój trwałej uwagi i umiejętności organizacyjnych". Eksperci ostrzegają również, że może dojść do "zakłócenia rozwoju umiejętności kontroli impulsów i cierpliwości". (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic