Informacje:

Nowy teledysk Stanisława Soyki

Dodano: Friday, 15 February 2019 (11:52)

Stanisław Soyka zaprezentował teledysk do drugiego singla z najnowszej studyjnej płyty. Klip zrealizowany został do utworu "Zależy mi".

"Czekam na wiosnę, wierzę w człowieczeństwo. Zależy mi. Jedne marzenia się spełniają, inne nie. Miłość potrafi wielkie rany bliźnić" - mówi Soyka o utworze. Piosenka trafiła na album "Muzyka i słowa Stanisław Soyka", który ukazał się 1 lutego. To pierwszy od 15 lat autorski album muzyka i wokalisty.

To jednocześnie pierwsza tak osobista i artystyczna wypowiedź Stanisława Soyki. Artysta muzycznie określa nowy album jako "folk z przymrużeniem oka", ale - jak dodaje: "Można na nim usłyszeć późne lata 70., rythm'n'blues'a, wpływy reggae, a także po prostu ballady".

Na płycie jest i tango, w którym zawarta jest cała amplituda uczuć: miłość, zazdrość, ciepło, zimno, gorąco. Jest pieśń o miłości do Warszawy i o tym, jaka do niej prowadziła droga - "Lubię wracać do Warszawy", a także kompozycja szczególna - jak niewysłany list dojrzałego sześćdziesięcioletniego "chłopaka" do swych rodziców: "Mamulu, Tatulu".

Z kolei, w "Przyszedł czas na zmiany", bo jesteśmy w miejscu, gdy własne dzieci dorastają i nabierają rozpędu, to tekst o nauce jak żyć - troszkę inaczej, choć nie mniej "jędrnie".

Warto poczuć też, jak dobrze czasem się zatrzymać, usiąść na ławeczce ("Ławeczka") stać się intensywnym obserwatorem ludzkości w jej indywidualnych przejawach.

I nie bać się ciszy ("Ciszy nie unikaj"), bo: "To, co słychać w ciszy, w hałasie zanika".

"Chciałem pokazać piękno świata - świata przedstawionego tak po prostu, przez dzisiejszego mnie. Zależało mi na tym, by ta muzyka mogła przytulać, dawać przestrzeń i oddech. A także - by te piosenki były dostępne dla każdego, kto lubi śpiewać. A w tych tekstach, mam wrażenie, że jest normalnie; tam jestem dzisiejszy ja i - gdy będziecie Państwo jej słuchać - będzie mi miło móc tam Państwa spotkać. I - być może - usiąść wspólnie na muzycznej Ławeczce" - objaśnia Soyka.

Soyka to wokalista jazzowy, pianista, kompozytor, nieprzerwanie tworzący od 1979 roku. Wciąż, inny wciąż nowy, a jednocześnie rozpoznawalny od pierwszych nut. (PAP Life)