Informacje:

Prosto z tramwaju na łyżwy po zamarzniętym morzu

Dodano: poniedziałek, 12 marca 2018 (10:48)

W Helsinkach w środku miasta można pojeździć na łyżwach na zamarzniętej zatoce. Dzięki mroźnej w tym roku pogodzie na przełomie lutego i marca miasto otworzyło specjalny tor o długości ok. 2 km. Pierwszy raz od kilku lat.

Tor znajduje się na zatoce Laajalahti, tuż przy końcowym przystanku tramwaju nr 4, który łączy centrum Helsinek z dzielnicą Munkkiniemi.

Otwarty na początku marca tor ucieszył szczególnie entuzjastów łyżwiarstwa turystycznego, czyli jazdy na łyżwach po naturalnym lodzie. Specjalne długie łyżwy można założyć np. na zwykłe buty. Na tych z zamontowanymi wiązaniami narciarskimi można też używać butów od narciarstwa biegowego. Na takich łyżwach jeździ się zdecydowanie szybciej, niż na zwykłych i jest to dobry trening dla "skaterów" czy biegaczy narciarskich stosujących technikę łyżwową.

Po torze można też jeździć na hokejówkach czy figurówkach. Niektórzy korzystają z "fińskich sanek", tj. sanek na metalowych płozach, których używa się tak jak hulajnogi, napędzając je poprzez odepchnięcia nogą od podłoża. Na szerokim na kilka metrów torze można także poruszać się na rowerze lub na łyżwach z kijkami, ćwicząc "nordic skating".

Tuż przy brzegu w Munkkiniemi mieści się kawiarnia, z której łyżwiarze chętnie korzystają.

Jak poinformowało miasto Helsinki, tor będzie w użytku tak długo, jak poruszanie się po nim będzie bezpieczne. Stan lodu jest sprawdzany każdego dnia, a tor jest odśnieżany w razie potrzeby. Dodatkowo też polewany jest wodą w celu wyrównania nierówności czy pęknięć.

W tym sezonie ze względu na sprzyjające warunki pogodowe w lutym i w marcu naturalne oficjalne lodowe trasy powstały także w innych miejscach w Finlandii, m.in. w Oulu, gdzie otwarto trasę dla łyżwiarzy prowadzącą na wyspę Hailuoto. Tor o długości 12,5 km na zamarzniętym jeziorze, na którym przeprowadzane są zawody w szybkiej jeździe na łyżwach, przygotowało także miasto Kuopio.

Tegoroczna zima w Finlandii, szczególnie mroźna w lutym (ostatni raz odpowiednio niski temperatury w wielu miejscach notowane było w 2011 r.), sprzyja sportowej aktywności na lodzie. Poza oficjalnymi miejscami, trasy do łyżwiarstwa na naturalnych wodach zatok czy jezior powstały także z prywatnych inicjatyw. Popularność medialną zdobyła inicjatywa jednego z mieszkańców Kuopio, który przygotował też tej zimy samodzielnie trasę dla swojej dziewczyny, aby skrócić jej drogę do pracy. Lodowe trasy przygotowują również lokalne kluby czy stowarzyszenia zrzeszające miłośników łyżwiarstwa turystycznego.

Korzystając z tras na naturalnym lodzie trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim nigdy nie należy wyruszać na lód samotnie. Zawsze warto jest mieć założone na szyi tzw. lodowe kolce z gwizdkiem - umożliwiające podciągnięcie się na rękach i zaczepienie o taflę w razie załamania lodu. Warto też spakować plecak i zamknąć w wodoszczelnym worku dokumenty, telefon czy ubranie na zmianę.

Oprócz tego pamiętać trzeba, że im bliżej wiosny, ze względu na większe nasłonecznienie, temperatura może być wyraźnie wyższa w godzinach popołudniowych, a warunki lodowe mogą się znacząco zmieniać w ciągu dnia.

Z Helsinek Przemysław Molik