ON AIR
od 10:00 Pod znakiem Lwa zaprasza: Urszula Urzędowska

W Cieszynie i Czeskim Cieszynie rusza festiwal teatralny „Bez Granic”

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Bez Granic” ruszył w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Pierwszym akordem był jednak nie spektakl, lecz koncert jazzowy. W środę wystąpili Leszek Możdżer z Polski, Miroslav Vitous z Czech i Oskar Toeroek ze Słowacji.

W Cieszynie i Czeskim Cieszynie rusza festiwal teatralny „Bez Granic”

„Jazz jest muzyką wolności. Sądzę, że ten składnik naszego festiwalu doskonale dopełni tegoroczny program. Zaprosiliśmy do Cieszyna trzech wybitnych jazzmanów, którzy reprezentują trzy pokolenia – Vitos urodził się w 1947 r., Możdżer w 1971 r., a Toeroek w 1980 r., i trzy różne muzyczne wrażliwości” – powiedział dyrektor festiwalu Janusz Legoń.

W środę organizatorzy festiwalu posadzili w Czeskim Cieszynie drzewo, które będzie przypominało o Oldze Havlowej, pierwszej żonie Vaclava Havla, działacza opozycji w Czechosłowacji, a po przemianach prezydenta Czechosłowacji i Czech, pisarza i dramaturga, którego twórczości poświęcona była pierwsza edycja imprezy.

Teatralną, główną część festiwalu, zainauguruje plenerowy spektakl na cieszyńskim rynku Teatru Biuro Podróży z Poznania. Pokaże on sztukę „Silence. Cisza w Troi”. „Teatr Biuro Podróży przygląda się sytuacji z punktu widzenia mieszkańca oblężonego miasta, na które spadły bomby, człowieka, któremu jeszcze kilka lat temu nie przyszłoby do głowy, że stanie się uchodźcą. Bohaterami spektaklu są dzieci – niewinni świadkowie śmierci bliskich, ofiary tułaczki i głodu” – poinformowali organizatorzy festiwalu.

Festiwal potrwa do 1 czerwca. Janusz Legoń powiedział, że tworząc program organizatorzy pamiętali o przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz stulecia powstania niepodległego państwa czechosłowackiego. „Pomyśleliśmy, że byłoby interesujące pokazać teatry, które w nazwie mają słowo +narodowy+. Te sceny miały za zadanie budowę tożsamości narodowej, wzmacnianie różnic. Teraz tak bardzo się tym już nie zajmują, ale dla każdej z tych kultur teatralnych są ważnym punktem odniesienia” – powiedział Janusz Legoń.

Na festiwalu wystąpią Narodowy Teatr Stary z Krakowa, który zaprezentuje spektakl „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty oraz jeden z zespołów Teatru Narodowego z Pragi - Laterna Magika, który zaprezentuje sztukę „Cube”. „Przy użyciu mapowania z kilku projektorów oraz wizualizacji 3D proponują dzieło na motywie sześcianu we wszystkich możliwych wariantach, które nas otaczają. Jednym z nich jest kostka Rubika” – powiedział Legoń.

W programie festiwalu znajdą się dwa spektakle, które odnoszą się do klasyki. To Teatr Lalek Miniatura z Gdańska z inscenizacją „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza i przedstawienie Hadivadla z Brna, który pokaże klasyczny czeski dramat „Marysia”.

Publiczność zobaczy spektakle dla najmłodszych. Wrocławski Teatr Lalek pokaże „Piekło – Niebo” Marii Wojtyszko w reżyserii czeskiego twórcy Jakub Krofta. Teatr Lalek z Żyliny na Słowacji zaprezentuje klasyczną baśń Hansa Christiana Andersena „Brzydkie kaczątko”. Na festiwalu wystąpią także: Teatr Pieśń Kozła z Wrocławia ze sztuką „Pieśni Leara”, scena polska Teatru w Czeskim Cieszynie z „Job interviews” Petra Zelenki, Teatr Bolka Polivki ze spektaklem „DNA” oraz Teatr z Czeskiego Cieszyna z opowieścią o zbójniku Ondraszku.

Podczas festiwalu zobaczyć będzie można wystawy poświęcone awangardzie teatralnej 20-lecia międzywojennego. W Cieszynie zostanie zaprezentowana czeska awangarda, a w Czeskim Cieszynie – polska. Wystąpią zespoły muzyczne Hańba! oraz Czereśnie.

Festiwal Bez Granic jest sztandarową imprezą stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, wywodzącego się z demokratycznej opozycji. Jej działacze w latach 80. organizowali m.in. nielegalne spotkania opozycjonistów z Polski i Czechosłowacji.

W 1990 r. działacze Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej Jerzy Kronhold z Cieszyna i nieżyjący już Jakub Matl z Czeskiego Cieszyna zorganizowali pierwszą edycję festiwalu, która była poświęcona twórczości Vaclava Havla. Impreza pierwotnie nosiła nazwę "Na granicy". Została zmieniona po wejściu Polski, Czech i Słowacji do UE.

Obecnie organizatorem festiwalu są: cieszyński oddział SPCzS i czeskocieszyńskie stowarzyszenie Człowiek na Granicy.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic