Informacje:

Zmarł Miloš Forman

Dodano: sobota, 14 kwietnia 2018 (09:10)

Nie żyje Milosz Forman, czeski reżyser, twórca m.in. "Amadeusza" i "Lotu nad kukułczym gniazdem" - poinformowała w sobotę agencję CTK jego żona, Martina. Laureat Oskara zmarł nagle w piątek, po krótkiej chorobie, w Hartfort w stanie Connecticut w USA. Miał 86 lat.

"Jego odejście było spokojne, był otoczony rodziną i swoimi najbliższymi" - powiedziała czeskiej agencji Martina Forman. Jak poinformowała, uroczystości żałobne mają odbyć się w gronie rodzinnym. (PAP)

W latach 60. nakręcił filmy takie jak "Miłość blondynki" czy "Pali się moja panno", w których stworzył zupełnie nowy typ komedii. W 1968 roku po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechy, Forman wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W 1971 roku zrealizował tam film "Odlot", który mimo iż nie zarobił zbyt wielu pieniędzy, stał się wielkim sukcesem artystycznym. Obraz został owacyjnie przyjęty przez krytyków, a Forman otrzymał za niego Nagrodę Jury na festiwalu w Cannes. Cztery lata później powstaje "Lot nad kukułczym gniazdem", jeden z najwybitniejszych filmów nie tylko Formana, ale ogólnie w historii. Obraz stał się ogromnym przebojem na całym świecie, a także drugim w historii, który zdobył 5 najważniejszych Oscarów: za scenariusz, reżyserię, dla najlepszego filmu oraz aktorów. Od tamtego czasu nazwisko Forman regularnie pojawiało się wśród osób nagrodzonych lub nominowanych do prestiżowych nagród filmowych.

Osiem Oscarów przyznano za obraz Formana z 1984 r., pt. "Amadeusz", filmową biografię wybitnego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Akcja filmu rozgrywa się w 1781 roku. Antonio Salieri jest uznanym nadwornym kompozytorem na wiedeńskim dworze Cesarza Józefa II. Dwór ożywa intrygami i muzyką po przyjeździe młodego, ekscentrycznego Mozarta. Salieri ma się wkrótce z przerażeniem przekonać, że dane jest mu obcować z największym talentem muzycznym, jaki spotkał w swoim życiu. Darem od Boga, który ukrywa się w nędznym ciele żartownisia - Mozarta. Oszalały z zazdrości, oniemiały z zachwytu, nie zawaha się przed niczym, aby zniszczyć Mozarta. Nie zawaha się nawet przed morderstwem...

Dzieła Formana na trwałe zapadają w pamięci widzów.