24 sierpnia startuje Parzybroda. Piękny festiwal w małym mieście

Główni bohaterowie: muzyka, poezja i film. Miejsce akcji: Aleksandrów Kujawski koło Torunia i okolice. Szefostwo: Mięty Pole. Terminy: 24-25 sierpnia 2018. To tytułem wstępu do zaproszeń na ósmą już (tak!) edycję Muzyczno-Literackiego Festiwalu Parzybroda. W tym roku organizatorzy wykonują „krok naprzód” i rozwijają wydarzenie. Część imprez odbędzie się w sąsiednim Ciechocinku, a drugi dzień zdominuje nocny koncert na otwartej scenie postawionej… w pobliskim lesie gdzie zagrają polskie i czeskie zespoły. Duch wolności jak na Woodstock’u!

VIII edycja festiwalu PARZYBRODA odbywa się jak zawsze pod wezwaniem Jana Parzybrody i Edwarda Stachury. O ile druga postać jest dosyć znana i ściśle związana z Aleksandrowej Kujawskim, to Pan Jan pozostaje postacią dosyć tajemniczą. Ale spokojnie – jego pogmatwaną biografię zdradzimy w kolejnych newsletterach.

Przybroda to impreza „łącząca przeróżności, wykorzystująca kujawskie krajobrazy oraz szatańskie zdolności” – jak piszą organizatorzy. Na uczestników czekają koncerty, odczyty literackie, projekcje filmowe, spacery i warsztaty – na wszystkie wydarzenia „obowiązuje” wstęp wolny.

Nowością wprowadzoną w tegorocznej edycji jest wielki koncert plenerowy na scenie postawionej w lesie w pod-aleksandrowskich Białych Błotach. Koncert będący zwieńczeniem festiwalu, odbędzie się wieczorem, drugiego dnia imprezy, 25 sierpnia.

Podczas Parzybrody wystąpią m.in.: 19 Wiosen, Kinsky, Mazzoll, Ukryte Zalety Systemu, Inau (Czechy) i Šoumen (Czechy). Pojawią się też poeci i literaci Adam Wiedemann, Konrad Góra i legendarny Básník Ticho z Czech. Zobaczymy też nagradzane filmy Agnieszki Elbanowskiej i Witolda Leszczyńskiego.

Festiwalowe wydarzenia rozegrają się w różnorodnych przestrzeniach wokół Aleksandrowa: w klubie Fado w samym Aleksandrowie, w Białych Błotach w lesie nad rzeką Tążyną (k. Aleksandrowa), a także w bibliotece miejskiej i kinie „Zdrój” w Ciechocinku.

8. Muzyczno-Literacki Festiwal Parzybroda. 24-25 sierpnia 2018. Aleksandrów Kujawski, Białe Błota k. Aleksandrowa i Ciechocinek. Organizatorzy – Mięty Pole. Festiwal w internecie: www.parzybroda.pl i https://web.facebook.com/parzybroda/

________________________________________

Muzycy…

Na scenach Parzybrody zagrają grupy z Polski i Czech. MAZZOLL to jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci polskiej sceny alternatywnej. Muzyk, kompozytor, improwizator, wirtuoz klarnetu. Punkowiec zafascynowany free jazzem, folkiem, muzyką klasyczną i eksperymentalną. Był jednym z inicjatorów rewolucji yassowej w polskim jazzie. 19 WIOSEN postało w 1993 roku. Muzycy lubią nazywać swoją twórczość „aeropunkiem”, „punkiem niewiadomoco”, „punkiem poza czasem”, „spirytualem” i „samobójbrzmieniem”.

Muzyka UKRYTYCH ZALET SYSTEMU stanowi syntezę estetyki postpunkowej, zimno- i nowofalowej. Grupa KINSKY powstała pod koniec 1991 roku, a jej muzyka była na tyle „inna”, dzika i bezkompromisowa, że zespół bez zgrzytów stylistycznych mógł występować z Dezerterem i Armią, ale także z Vaderem i Christ Agony.

Bardziej tajemniczo rysują się czeskie grupy INAU i ŠOUMEN. INAU nazywa swą muzykę „country-rapem”, a na debiutanckiej płyciej „Zloděj” („Złodziej”) gra nawet… psalmy. Najbardziej enigmatyczny jest ŠOUMEN (Showman), który wbrew nazwie świadomie „wykasował” się z istnienia w internecie i mediach społecznościowych. Zasadą artysty jest „live is live”, dlatego jego muzykę poznać można tylko „LIVE” na koncercie w Klubie Fado.
… i poeci.

Adam Wiedemann to poeta, prozaik, krytyk muzyczny, stały felietonista „Blizy”. Laureat nagród: PTWK (1998), Fundacji Kościelskich (1999), Gdynia (2008), nominowany do nagrody Cogito, dwukrotnie do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesiusa i trzykrotnie do Nike. Poeta Konrad Góra także był nominowany do Silesiusa za tom „Pokój Widzeń” (2011). Básník Ticho jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci czeskiej poezji współczesnej. Napisał 8 książek – bestsellerów. Prywatnie uwielbia podróżować, najchętniej ze swoim psem o imieniu Cisza.

No i filmowcy.

W Ciechocinku organizatorzy zapraszają do miejskiej biblioteki oraz do kina „Zdrój”. Zobaczymy tam dwa filmy.

„Polonez” (2016) Agnieszki Elbanowskiej to jeden z najbardziej frapujących, polskich dokumentów ostatnich lat. Relacja z przeglądu piosenki patriotycznej w domu kultury w Aleksandrowie Kujawskim, staje się w nim parabolą ostatnich zmian w polskiej polityce i świadomości narodowej. Film otrzymał wyróżnienia specjalne na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", Short Waves Festival oraz festiwalach w Rio de Janeiro i Lwoie.

Drugi film wieczoru to „Siekierezada”, film psychologiczny z 1985 roku w reżyserii Witolda Leszczyńskiego, według prozy Edwarda Stachury. Główną rolę zagrał w nim Witold Żentara, nagrodzony za tę kreację Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego i Złotym Ekranem. W filmie zobaczymy też Franciszka Pieczkę, Wiktora Zborowskiego i Daniela Olbrychskiego. „Siekierezada” otrzymała też Wielką Nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych "Złote Lwy Gdańskie", „Złote Grono” na Lubuskim lecie Filmowym i Nagrodę Forum Młodego Kina na prestiżowym, światowym festiwalu Berlinale w Berlinie.

8. Muzyczno-Literacki Festiwal Parzybroda. 24-25 sierpnia 2018. Aleksandrów Kujawski, Białe Błota k. Aleksandrowa i Ciechocinek. Organizatorzy – Mięty Pole. Festiwal w internecie: www.parzybroda.pl i https://web.facebook.com/parzybroda/

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic