ArtFest 2019

Zapraszamy!

ArtFest 2019- PROGRAM

Piątek  15.11.2019, g. 19:00
Wernisaż  wystawy „Czas wolny” – otwarcie Festiwalu
CSM – antresola, wstęp wolny.
„Czas Wolny” wystawa historyczna prezentująca nie tylko sposoby spędzania wolnego czasu zimą, głównie w okresie 20 lecia międzywojennego, ale także style życia, nastroje społeczne, rozwój, lokalne zbiory pamiątek. Ekspozycja obejmuje: malarstwo, plakaty, fotografie, sprzęt narciarski, łyżwy, sanie, odznaki, pamiątki itp., przygotowana jest z udziałem Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie, Muzeum Tatrzańskiego, Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Izby Muzealnej Muzeum Narciarstwa w Cieklinie.



Piątek  15.11. 2019, g. 20:00
Koncert Julii Pietruchy „FOLK it! TOUR”
CSM – duża sala, bilety
Koncert pełen spełnionych artystycznych marzeń. Odbywa się w ramach trasy koncertowej, podczas której po cichu, na spokojnie, z oddechem Julia Pietrucha opowiada na nowo historie zamknięte w utworach z płyt Parsley i Postcards From the Seaside”.



Sobota  16. 11.2019, g, 18:00
Wernisaż wystawy Andrzeja Dudzińskiego „Bestiarusz podwodny”
 CSM – foyer, wstęp wolny
„Bestiariusz Podwodny” wystawa Andrzeja Dudzińskiego znanego malarza, grafika, fotografa, plakacisty i reżysera, realizowana w CSM przy współpracy z warszawską NEY Galery & Prints.



Sobota  16.11.2019, g. 19:00  
Koncert Dawid Lubowicz Quartet
CSM – duża sala, bilety
Na autorski album „Inside” i koncerty Dawida Lubowicza trzeba było poczekać. Powstała debiutancka płyta perfekcyjnie dopracowana i przemyślana. Dzieło skrzypka, znanego doskonale z Atom String Quartet. Dawid Lubowicz łączy swoje tatrzańskie fascynacje z nowoczesnym jazzem. Dawid Lubowicz pochodzi z zakopiańskiej rodziny o bogatych tradycjach muzycznych.  W muzyce łączy improwizację i wirtuozerią z romantyzmem duszy.  Jest laureatem wielu festiwali i konkursów skrzypcowych. Ostatnie to Fryderyk 2011 (Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku), Fryderyk 2012 (Album Roku Muzyka Jazzowa).


Niedziela  17.11.2019, g.16:00

 „Pokój z widokiem. Lato 1939” - spotkanie z autorem książki Marcinem Wilkiem
Spotkanie na wystawie „Przeciw wojnie”

Dworzec PKP, pl. Dworcowy 4, Tarnów, wstęp wolny

Autor opisuje w książce ostatnie przedwojenne lato. Ukazuje dramaty ówczesnego okresu. Beztroskość przeplatającą się z narastającym napięciem politycznym. Czekanie na to co nieuniknione, ale i złudna nadzieja, że może nie nadejdzie, odwróci się, zostawi. W książce znajdują się także historie tarnowian.
Marcin Wilk – dziennikarz, autor literackiego bloga i vloga Wyliczanka, kurator wielu związanych z literaturą wydarzeń.

Wtorek  19. 11.2019, g. 19:00
Spektakl tańca „We_selle” w choreografii Wojciecha Mochnieja – projekt multimedialny
CSM – duża sala, bilety
Spektakl tańca współczesnego realizowany wspólnie z Polską Siecią Tańca. „We_selle” to projekt multimedialny łączący istotę Physical Theatre, wykorzystujący różne techniki tańca współczesnego, performansu, improwizacji z projekcjami video i soundscape’ami. Odwołujący się do „Wesela” Wyspiańskiego ,„Ślubu” Gombrowicza oraz nawiązujący do kultury współczesnej i popularnej, choćby do filmów Wojciecha Smarzowskiego.

Środa  20.11.2019, g. 18.00

„O źródłach refleksji klimatycznej w polskiej sztuce” – wykład Magdaleny Worłowskiej

BWA w Tarnowie, ul. Słowackiego 1


Czwartek  21.11. 2019 g. 17.00
„CZAS WOLNY, CZAS ZATRZYMANY” – wernisaż wystawy prac z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej

Dworzec PKP, pl. Dworcowy 4, Tarnów
wstęp wolny, (wystawa czynna do 1.03.2020)

Artyści, m.in.: Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Sergij Czajka, Aneta Grzeszykowska & Jan Smaga, Artur Klinaú, Robert Kuśmirowski
Kurator: Jan Trzupek (prezes MFMSW).

Piątek  22. 11. 2019, g.19:00
 Spektakl Teatru Witkacego z Zakopanego pt.: „SPISKI - Hej! wg Wojciecha Kuczoka”
CSM – duża sala, bilety
Nawiązujący do wystawy „Czas wolny” spektakl Teatru Witkacego z Zakopanego pt.: „SPISKI - Hej! wg Wojciecha Kuczoka”, komediowe przedstawienie o dorastaniu w zgrzebnych, ale mimo wszystko kolorowych latach 80. XX wieku, ze wspaniałą muzyką tych czasów w tle. Mieszczuch konfrontujący się z mieszkańcami wsi, mówiących gwarą góralską, wydającymi się niezwykle zabawnymi z ich zabobonami i przywiązaniem do tradycji. To historia pełna humoru i trafnych spostrzeżeń na temat obyczajowości, mentalności i niezwykłej żywiołowości górali. Spiski W. Kuczoka potwierdzają klasę jednego z najwybitniejszych młodych polskich prozaików

Sobota  23.11.2019, g. 17.00

Finisaż wystawy Krzysztofa Maniaka: oprowadzanie kuratorskie Sebastiana Cichockiego
„Czytanie w sianie” / czyta: Andrzej Chyra

BWA w Tarnowie, ul. Słowackiego 1, wstęp wolny


Niedziela  24.11.2019
Finisaż wystawy Krzysztofa Maniaka: wycieczka z artystą do lasu w Tuchowie

Prace Krzysztofa Maniaka powstają podczas wędrówek po lasach, łąkach i wzgórzach w Tuchowie (województwo małopolskie, powiat tarnowski), gdzie artysta mieszka i tworzy. Przez ostatnią dekadę Maniak zrealizował setki interwencji, działań na obiektach i akcji. Na wystawie prezentowane są różne formy dokumentowania zdarzeń m. in. fotografia, film, destrukt po działaniach międzygatunkowych, performans. W czasie finisażu wystawy będzie można wybrać się na wycieczkę z artystą do miejsc, gdzie jego sztuka powstaje.


Czwartek-piątek 28-29.11.2019, g. 11.00-18.00

„Kolekcja idei” – lotny dom wydawniczy – drukowanie książki „CITY DIARY” Jaro Vargi
BWA w Tarnowie, ul. Słowackiego 1

wstęp wolny

Drukowanie na oczach widzów książki „CITY DIARY” Jaro Vargi, w której znajdują się zapiski z wizyty artysty w Tarnowie oraz szkice inspirowane twórczością tarnowskiego architekta Jana Głuszaka „Dagaramy”.
Proces drukarski można podglądnąć w dowolnym momencie!



Czwartek  28.11.2019, g. 18.00

„Szkoła” – projekcja filmu, spotkanie z bohaterem filmu – artystą Markiem Chlandą i twórcą filmu Grzegorzem Schmidtem, promocja katalogu „Marek Chlanda. Studium posłuszeństwa”

BWA w Tarnowie, ul. Słowackiego 1
wstęp wolny

Czym jest idea szkoły? Czym jest, i czym mogłaby być, szkoła jako konkretna przestrzeń z poszczególnymi salami- klasami? Jak to jest powracać do siebie z etapu szkolnego – okresu bycia uczniem? To projekt Marka i Marcina Chlandów - ojca i syna – dwójki plastyków, autorów instalacji, performansów. To efekt międzypokoleniowego zderzenia dwóch odmiennych twórczych wyobraźni, wrażliwości i sposobów pracy.


Piątek  29.11.2019, g. 18.00

Dom Mody Limanka „Ostatni pociąg do Warszawy“ – projekcja filmu i spotkanie z twórcami

BWA w Tarnowie, ul. Słowackiego 1
wstęp wolny

Krótkometrażowy film opowiada o pełnych napięcia przygotowaniach do podróży życia, rozgrywających się w postapokaliptycznej scenerii. Wybujałe oczekiwania w świecie ograniczonych możliwości, przebrzmiały rozgłos i rozbudzone nadzieje stają się motorem działań artystycznego kolektywu, który szuka drogi na salony warszawskiego art worldu i do komercyjnego sukcesu w deszczu lajków

Sobota  30. 11.2019, g.18:00
Koncert CON AFFETTO & MONK „Strings”,
CSM – duża sala, bilety
Projekt, który zestawia mocne, „męskie” brzmienie kwintetu wokalnego MONK w kontraście z delikatnym, ale zdecydowanym „żeńskim” brzmieniem kwartetu smyczkowego CON AFFETTO. Będzie to symboliczna „muzyczna walka”, która w momencie zjednoczenia sił, pozwoli uzyskać piorunujący efekt muzyczno – socjologiczny. „Strings” to połączenie brzmienia instrumentów klasycznych z
najdoskonalszymi instrumentami, które stworzyła natura, czyli….ludzkimi głosami. W programie znajdą się kompozycje klasyczne oraz współczesne, będzie to „muzyczna podróż” przez epoki, kraje i brzmienia. Słuchacze poczują klimat starego kina, paryskich kabaretów i zadymionych knajpek

Sobota  30.11.2019, g. 16.00

„Boznańska. Non finito” - spotkanie z autorką książki Angeliką Kuźniak

BWA w Tarnowie, ul. Słowackiego 1, wstęp wolny

Olga Boznańska. Najwybitniejsza malarka epoki. Obywatelka świata. Jej portrety intrygowały, niepokoiły, obnażały duszę malowanej osoby. Nie uznawała banalnego piękna. Charakter, emocje, uczucia były dla niej ważniejsze niż uroda modeli. Po Paryżu chodziła w sukni giupiurowej z trenem pełnym falban i plis. Wzbijał się za nią tuman kurzu.

Mistrzyni biografii, reporterka Angelika Kuźniak przygląda się wybitnej artystce z dociekliwością śledczej. Efektem jest napisany przepięknym językiem przenikliwy, pełen poczucia humoru portret Olgi Boznańskiej. Kobiety genialnej, delikatnej, zmysłowej, świadomej swojego talentu. Niezależnej. Portret artystki, która dla sztuki była w stanie poświęcić wszystko: miłość, dobrą opinię i święty spokój.


Niedziela  1.12.2019, g. 16.00 / Mały ArtFest

„Tymoteusz i Psiuńcio“ – spektakl dla dzieci na 100-lecie Bauhausu

BWA w Tarnowie, ul. Słowackiego 1
wstęp za bezpłatnymi wejściówkami

Spektakl jest kierowany do dzieci od 4 do 9 roku życia oraz dla ich rodziców lub pedagogów.
W spektaklu formy, przestrzeń, jak i kostiumy bezpośrednio nawiązują do sztuki Paul'a Klee, Oskar'a Schlemmer'a oraz Bauhausu – najważniejszej i bardzo wpływowej europejskiej szkoły projektowej, która w tym roku obchodzi swoje 100-lecie. Proste, modernistyczne konstrukcje wchodzą w koalicję ze sztuką op artu. Biało, czarno, złoty kolor koresponduje z kubistycznymi bryłami. Sztuka dadaistyczna, której sama nazwa została zaczerpnięta od pierwszych słów dziecka stanowi doskonały punkt wyjścia do tworzenia, przeobrażania lalek bezpośrednio na scenie.

Środa  4. 12.2019, g. 19:00
Spektakl tańca „Fascynat  odśrodkowy_dwatrzycztery” w choreografii Anny Piotrowskiej
CSM – duża sala, bilety 25, 20 zł
Spektakl tańca współczesnego realizowany wspólnie z Polską Siecią Tańca. „Fascynat odśrodkowy_dwatrzycztery” to kompozycja w trzech formach choreograficznych: duecie, trio i kwartecie ukazująca relacje międzyludzkie w procesie tworzenia m.in. relacje artysty i jego rodziny, relacje artystek we współpracy i wewnętrzne spory samego artysty.


Środa  11.12.2019, g. 18.00
„Bardzo różnie i bardzo dobrze”. Grafiki z kolekcji Zachęty — część II
BWA w Tarnowie, ul. Słowackiego 1
Tytuł wystawy został zaczerpnięty z artykułu prasowego: Bardzo różnie i bardzo dobrze. IV Ogólnopolska Wystawa Grafiki („Słowo Powszechne” 1969, nr 300). Jego autor pisał: „Tegoroczna wystawa grafiki przemawia do naszej wyobraźni, sugeruje skojarzenia dalekie i niebanalne. Nie schlebia powszechnym upodobaniom widza, ale też nie znajdujemy prac, poprzez które artysta chciałby odbiorcę za wszelką cenę zaszokować, zadziwić lub oburzyć. Będą tu prace obojętne dla konkretnego widza, ale też i każdy zwiedzający znajdzie grafikę do której będzie chciał wrócić, by raz jeszcze przeżyć jej urodę, zastanowić się, na czym ona polega”.


Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic