Informacje:

Filmowy Płock. Opowieści o mieście „nakręconym” - mamy zaproszenia!

Dodano: wtorek, 3 października 2017 (09:35)

W kadrze zawsze wygląda imponująco a nawet złowrogo. W „Stawce większej niż życie” był tłem spotkania Basi Reczko ze szpiegiem Rioletto, w „Dotknięciu nocy” niemym świadkiem pozbycia się przez mordercę dowodów zbrodni. W filmie „Walkower”, dla Andrzeja Leszczyca, będzie drogą ucieczki, podobnie jak dla Tadeusza z „Pięć i pół Bladego Józka”. Jechał po nim również Hans Kloss. Mowa o Moście im. Legionów Piłsudskiego. Ile jest takich miejsc w Płocku? Gdzie najchętniej filmowych zaglądali i jak widzieli nasze miasto?

- Najwięcej filmów powstało w Płocku w latach 60. i 70. XX wieku, choć i przed wojną filmowcy do nas zaglądali. Powojenne zainteresowanie miastem wynikało zapewne z umiejscowienia w Płocku jednej z największych inwestycji peerelu – Petrobudowy, która miała ogromny wpływ na ekspresowy rozwój i rozrost miasta. W latach 80. i 90. było słabiej, ale w XXI wieku ponownie Płock stał się popularny wśród ludzi kina. Niedawno dowiedzieliśmy się, że Płock pojawi się również w najnowszym filmie Kingi Dębskiej.
 
Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna i Kino za Rogiem w Płocku zapraszają na pokaz 6 filmów, począwszy od „Szatana z 7 klasy” z 1960, poprzez „Dotkniecie nocy” z 1961 - jedyny thriller kryminalny w dorobku Stanisława Barei, niegrzeczny „Walkower” Jerzego Skolimowskiego, po świetny dramat Sławomira Fabickiego - „Miłość” z 2012 roku. Będzie też, nigdy nie pokazywany w kinach, najbardziej zmasakrowany przez cenzurę polski film, czyli „5 i pół Bladego Józka” Henryka Kluby i Wiesława Dymnego.

Projekt trwa od września do grudnia 2017 roku. Każde spotkanie zaplanowaliśmy na sobotnie popołudnia (zawsze o godz. 17), sprzyjające takim wspomnieniom. Wtedy opowiemy o najciekawszych produkcjach, o okolicznościach powstania, ciekawostkach z planu i z kraju. Będą też goście specjalni. Mamy nadzieje, że tak jak przed rokiem, przy pokazie „Blizny” K. Kieślowskiego, znajdą się wśród publiczności ci, którzy przy filmach statystowali albo czujnie śledzili kroki filmowych ekip. Na wasze opowieści również czekamy.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 23 września (MIŁOŚĆ, reż. S. Fabicki, 2012), drugie – 30 września (DOTKNIĘCIE NOCY, reż. S. Bareja, 1961). To dwa filmy, dla których inspiracją było prawdziwe życie.  Podobnie jak w latach 60. XX wieku Stanisław Bareja, tak w 2008 roku Sławomir Fabicki inspirację do swojej fabuły znalazł w gazetowym reportażu.  Obaj twórcy plany filmowe znaleźli w Płocku. Oba filmy odniosły spory sukces.

UWAGA! Wstęp na spotkania jest bezpłatny, ale trzeba pobrać zaproszenia. Będą dostępne od 6 września w BILETERII POKiS (ul. Tumska 9a).

FILMOWY PŁOCK to wspólny projekt filmowo-turystyczny Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki - Kina za Rogiem w Płocku oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego. Projektowi towarzyszy bezpłatny przewodnik „Filmowy Płock”, który będzie dostępny w PLOT (Stary Rynek 8) i KzR (ul. Tumska 9a) w Płocku (od 25 września).

Szczegóły: na www.facebook.com/KinoZaRogiemPlock, www.pokis.pl

Dla naszych słuchaczy mamy zaproszenia na sobotnie pokazy filmowe. Zainteresowani proszeni są o zgłoszenia na redakcja@rmfclassic.pl. W tytule maila prosimy wpisać "Filmowy Płock".

23 września (sobota) | godz. 18
Miłość (prod.: 2012, premiera: 2013) reż. Sławomir Fabicki
Obsada: Julia Kijowska, Adam Woronowicz,  Marcin Dorociński
ALTERNATYWNIE:
Blizna (zdjęcia: 1975, premiera: 1976.12.06) – debiut kinowy Krzysztofa Kieślowskiego.
Obsada: Franciszek Pieczka, Mariusz Dmochowski, Jerzy Stuhr, Jan Skotnicki, Michał Tarkowski, Andrzej    Skupień, Agnieszka Holland.

30 września (sobota) | godz. 18
Dotknięcie nocy (realizacja: 1961, premiera: 1962) reż. Stanisław Bareja
Obsada: Jerzy Kozakiewicz, Wiesław Gołas.

14 października (sobota) | godz. 18
Stawka większa niż życia (serial TV, 1967-1968) reż. Andrzej Konic i Janusz Morgenstern.
Obsada: Stanisław Mikulski i Emil Karewicz. Pokażemy jeden z odcinków kręcony w Płocku (Ściśle Tajne, Żelazny Krzyż, Podwójny Nelson)

28 października (sobota) | godz. 18
Walkower (rok produkcji: 1965, premiera: 1965. 06. 04), reż. Jerzy Skolimowski, Henryk Kluba (II reżyser, również w  epizodzie aktorskim).
Obsada: Aleksandra Zawieruszanka, Jerzy Skolimowski, Andrzej Leszczyc, Krzysztof Chamiec,  Elżbieta Czyżewska.

18 listopada (sobota) | godz. 18
Pięć i pół Bladego Józka (okres zdjęciowy: jesień - zima 1970, rok produkcji: 1971), reż. Henryk Kluba,    scenariusz: Wiesław Dymny.
Obsada:  Anna Dziadyk (później Dymna), Andrzej Malec, Władysław Hańcza, Leon Niemczyk, Ryszard Pietruski,  Jerzy Cnota, Wojciech Echilczuk, Jerzy Szpunar, Ewa Szykulska. Film nie wszedł nigdy na ekrany.

25 listopada  (sobota) | godz. 18 – w 67. rocznicę premiery Szatan z 7 klasy (realizacja 1960 rok, premiera 25 listopad 1960 rok) reż. Maria Kaniewska.
Obsada: Pola Raksa, Józef Skwark, Stanisław Milski