Informacje:

"Jan Prosnak" - film o wielkim polskim muzykologu

Dodano: czwartek, 14 grudnia 2017 (17:17)

W sobotę 16 grudnia 2017 r. o godz. 18:00 w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się premiera filmu biograficznego pt. "Jan Prosnak" - o tym wielkim polskim muzykologu, zmarłym 30 lat temu.

Twórcami filmu są Adam Gzyra i Waldemar Matuszewski ze Stowarzyszenia Teatr Na Pustej Podłodze pamięci Tadeusza Łomnickiego.

Publikacje Jana Prosnaka stanowią wciąż kanon lektur wszystkich przyszłych muzykologów. W kręgu zainteresowań muzykologa znajdowała się muzyka polska (ze szczególnym miejscem w niej pieśni jako gatunku i postaci Stanisława Moniuszko) oraz polska kultura muzyczna (szczególnie XVIII i XIX wieku). Potwierdzają to współczesne autorytety muzyczne i muzykologiczne, do których dotarli twócy filmowego dokumentu. Szczególny wkład w budowanie tej filmowej opowieści miał także Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina - poprzez przypomnienie o tym, że Jan Prosnak był także kompozytorem. Profesor Ewa Iżykowska razem ze swoimi studentami z roku 2016/2017 wykonali dla potrzeb filmu pięć jego utworów wokalnych.

Dokument jest efektem współpracy nawiązanej przez Stowarzyszenie Teatr Na Pustej Podłodze z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.