Informacje:

Premierowe „Śluby panieńskie” na rozpoczęcie nowego sezonu STU

Dodano: poniedziałek, 11 września 2017 (11:50)

17 września odbędzie się pierwsza w tym sezonie premiera Sceny STU – „Śluby panieńskie” w reżyserii Krzysztofa Pluskoty. Przedpremierowo spektakl będzie można zobaczyć już od 13 września. W obsadzie obok znanych aktorów znajdą się młodzi artyści. W roli Dobrójskiej, po raz pierwszy w STU wystąpi Maria Seweryn.

Jak zdobyć pannę, która przysięgła, by „nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną”? To na pewno nie łatwe, zwłaszcza gdy są plany matrymonialne. Z każdej sytuacji znajdzie się jednak wyjście. Do fortelu będzie musiał uciec się jeden z bohaterów – Gustaw, który, by skruszyć zatwardziałość niewieścich serc, uknuje prawdziwie misterną intrygę. O wielką miłość trzeba walczyć wszelkimi sposobami. Niektóre z tych, pokazanych przez Fredrę, i dziś mogą okazać się skuteczne, szczególnie gdy okraszone są błyskotliwym poczuciem humoru autora.

Niestarzejący się nigdy temat miłości wymaga równie młodej i pełnej energii obsady. W premierowym tytule STU zobaczymy zarówno studentów, jak i świeżo upieczonych absolwentów szkół teatralnych. Klarę zagrają wymiennie Joanna Pocica oraz Anna Siek, Gustawa - Aleksander Talkowski oraz Maciej Grubich, Albina - Łukasz Szczepanowski i Jan Romanowaki. Anielę zagrają Paulina Kondrak oraz Agata Woźnicka, która w STU występuje już trzeci sezon. Postacią zupełnie nową na krakowskiej scenie będzie warszawska aktorka Maria Seweryn grająca rolę Pani Dobrójskiej. Nie zabraknie dobrze znanych widzom aktorów. W postać Radosta wcielą się Grzegorz Mielczarek i Andrzej Deskur,  jako Jan wystąpi Krzysztof Pluskota oraz Marek Litewka.

„Śluby panieńskie” to jedna z trzech, zaplanowanych w tym sezonie, premier STU. Kolejnym tytułem będą „Wiedźmy” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Scenariusz został oparty na wybranych utworach Williama Szekspira. Premiera spektaklu przewidziana jest na 21 stycznia przyszłego roku. Miesiąc później, 20 lutego, zobaczymy natomiast „Przybory Wasowskiego. Dom Wyobraźni”, w reżyserii debiutującego w STU Łukasza Fijała.

Aleksander Fredro

Śluby panieńskie
czyli
magnetyzm serca

Reżyseria – Krzysztof Pluskota
Scenografia – Katarzyna Wójtowicz
Muzyka – Piotr Grząślewicz, Marcin Hilarowicz

Obsada
Pani Dobrójska – Maria Seweryn
Aniela – Paulina Kondrak/ Agata Woźnicka
Klara – Joanna Pocica / Anna Siek
Radost  - Andrzej Deskur / Grzegorz Mielczarek
Gustaw– Maciej Grubich  / Aleksander Talkowski
Albin – Jan Romanowski / Łukasz Szczepanowski
Jan – Marek Litewka / Krzysztof Pluskota


ASYSTENT REŻYSERA – ŁUKASZ FIJAŁ
 INSPICJENT – ALEKSANDRA KLAWA
REALIZACJA ŚWIATŁA – GRZEGORZ MARCZAK, FILIP GĄSIOR
REALIZACJA DŹWIĘKU – TOMASZ DZIEDZIC, MATEUSZ BERNAT
REALIZACJA TECHNICZNA – KRZYSZTOF KŁOSOWICZ, BARBARA KOCAJ, PAULINA MAŁEK, TOMASZ NOWAK, JAN PIERON, URSZULA SIKORA, TADEUSZ SYNOWSKI


PREMIERA  17 września 2017 roku