Rusza sprzedaż biletów na Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych ITSelF

9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych ITSelF to prawie 30 spektakli z 10 krajów w zaledwie 7 dni. Miłośnicy teatru będą mogli obejrzeć spektakle dyplomowe szkół teatralnych z Belgii, Finlandii, Iranu, Izraela, Peru, Polski, Rumunii, Słowacji, USA i Włoch. Sprzedaż biletów rusza 1 czerwca.

Organizowany przez warszawską Akademię Teatralną Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych ITSelF to teatralne biennale, którego tegoroczna edycja rozpocznie się 30 czerwca i potrwa do 6 lipca. Studenci szkół teatralnych z całego świata będą prezentować spektakle dyplomowe na scenach Teatru Collegium Nobilium Akademii Teatralnej, Teatru Ateneum i Teatru Syrena.
 
W konkursie głównym Festiwalu ITSelF zobaczymy 11 spektakli, które oceniać będzie jury w składzie: amerykańska aktorka i reżyserka Sarah Hickler, Patrick Spottiswoode kierujący Działem Edukacji The Globe Theatre w Londynie oraz Danuta Stenka i Allan Starski.



Belgijscy aktorzy różnego pochodzenia, mówiący w swoich ojczystych językach, w spektaklu “Hohohoho” wygłaszają pochwałę radości i wyobraźni, ale i mówią o tym, że Europa chyli się ku upadkowi, a my patrzymy, nic nie robiąc. Oparty na utworach Michela Houellebecqa spektakl z Helsinek wychodzi od prowokacyjnego stwierdzenia, że seksualne relacje między kobietami i mężczyznami na Zachodzie załamały się, a spowodowała to emancypacja kobiet. Irański “Rytuał” to natomiast reinterpretacja tradycyjnych perskich widowisk kobiecych. Z ludową kulturą mierzą się także studenci z Peru w spektaklu inspirowanym tradycjami Indian meksykańskich oraz młodzi aktorzy z krakowskiej PWST, którzy w przedstawieniu “Do dna” próbują wrócić do źródeł śpiewu.

Do klasyki literatury sięgają nie tylko Finowie. Rzymscy studenci spektakl “Farma” oparli na “Folwarku zwierzęcym” George’a Orwella. Dobrze już znane widzom Festiwalu ITSelF Studio Sztuk Performatywnych im. Yorama Loevenstaina z Izraela przywiezie spektakl oparty na powieści Isaaca Bashevisa Singera będący opowieścią o ludziach kurczowo przywiązanych do siebie nawzajem. Namiętności nie są też obce bohaterom przedstawienia w reżyserii Jana Englerta “Pelikan. Zabawa z ogniem”, reprezentującego w konkursie warszawską Akademię Teatralną. To wnikliwy portret dwóch rodzin, których członkowie prowadzą ze sobą skomplikowaną psychologiczną grę. Relacje, jakie dzieci i dorośli mają ze swoją rodziną oraz zachowania jednostek w konfliktowych sytuacjach zaczerpniętych z życia codziennego to również temat spektaklu rumuńskiego “Rodziny”. Uniwersytet “Lucian Blaga” z Sibiu kilkakrotnie gościł już na Festiwalu ITSelF, podobnie jak słowacka Akademia Sztuk w Bańskiej Bystrzycy, która przywiezie spektakl “Terroryzm” - bardzo przykrą historię o nas samych. Debiutujący na Festiwalu ITSelF amerykański Uniwersytet Michigan pokaże “Wojnę” - historię rodziny walczącej o przetrwanie w świecie, w którym normy moralne przestały obowiązywać.

Poza nurtem konkursowym zaprezentowane zostaną spektakle dyplomowe studentów łódzkiej Filmówki oraz krakowskiej PWST i jej filii we Wrocławiu. Dużym zainteresowaniem widzów będzie się na pewno cieszył spektakl “Oszaleć z miłości” w wykonaniu adeptów legendarnego Studia Lee Strasberga z Nowego Jorku. Warszawska Akademia Teatralna oprócz konkursowego “Pelikana. Zabawy z ogniem” pokaże na otwarcie festiwalu spektakl “Witzelsucht” w reżyserii i choreografii Liwii Bargieł. Ceremonii wręczenia nagród towarzyszyć będzie pokaz “Studium o Hamletach” przygotowanego przez Akademię Teatralną we współpracy z Teatrem CHOREA. Warszawscy widzowie będą mieli także rzadką okazję obejrzenia pokazów spektakli białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej AT oraz etiud przygotowanych przez studentów Wydziału Reżyserii.

Festiwalowi towarzyszyć będzie dwudniowe międzynarodowe sympozjum „Giessen i inni – trans-dyscyplinarne nauczanie teatru”. Wśród zaproszonych mówców są: prof. Heiner Goebbels (ATW Giessen), prof. Paul Allain (Kent University, Canterbury), prof. Richard Gough (University of South Wales, Cardiff), prof. Marijke Hoogenboom (Amsterdam University of the Arts).

Sprzedaż biletów w kasie Teatru Collegium Nobilium oraz na stronach: www.bilety.at.edu.pl, www.e-bilet.pl, www.e-wejsciowki.pl. Bilety dostępne także w sieci Empik.
 


Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic