Informacje:

Krakowski Kiermasz Książki poświęcony Stanisławowi Lemowi - w weekend

Dodano: piątek, 8 września 2017 (10:56)

Urodzonemu sto lat temu Stanisławowi Lemowi poświęcony będzie Krakowski Kiermasz Książki, który odbędzie się w sobotę i niedzielę na pl. św. Marii Magdaleny w Krakowie. Ofertę na to wydarzenie przygotowało kilkunastu lokalnych bukinistów i antykwariuszy.

W programie znajdą się także plenerowe widowiska, spacery i wydarzenia literackie inspirowane dziełami najczęściej tłumaczonego polskiego pisarza.

"Przypadek Stanisława Lema jest w polskiej literaturze szczególny. To nie tylko pisarz, który 11 lat po śmierci notuje nakłady, jakich nie powstydziłby się żaden współczesny literat, ale genialny filozof i futurolog, którego wizje już niejednokrotnie realizowały się na naszych oczach" – powiedziała PAP Edyta Nowak z Krakowskiego Biura Festiwalowego(KBF), które organizuje kiermasz.

Jak dodała, każdy Krakowski Kiermasz Książki przyciąga tysiące osób. "Jest organizowany w takim miejscu, że nawet jeśli ktoś nie wie o kiermaszu i nie planuje udziału w nim, to zatrzymuje się przy prezentowanych książkach i z zainteresowaniem przegląda wystawione tytuły" – powiedziała.

Najbliższy Krakowski Kiermasz Książki odbędzie się po raz ostatni w tym roku. Cykliczna plenerowa impreza promuje ideę drugiego obiegu książki i przypomina, że dobra literatura nie zna daty ważności.

W weekend zainteresowani zapoznają się z tytułami Lema, a w ramach Fantastycznej Lotnej Czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie będą mogli bezpłatnie i bezterminowo wypożyczyć książki.

Imprezę uatrakcyjni m.in. widowisko na podstawie "Bajek robotów" i "Opowiadań kosmikomicznych" Italo Calvino w wykonaniu Mateusza Świstaka – twórcy przedsięwzięcia "Baśnie na warsztacie". "Będzie to spotkanie rodzinne, zapraszamy wszystkich w każdym wieku" – zachęcała Nowak.

Uczestnikiem kiermaszu będzie Wojciech Orliński, autor nowo wydanej biografii "Lem. Życie nie z tej ziemi". Orliński poprowadzi także spacer szlakiem autora "Solaris". "Podczas spaceru zobaczymy Kraków, który stał się miejscem azylu dla pisarza, po wyprowadzce z ukochanego Lwowa" – mówiła przedstawicielka KBF.

Setne urodziny Lema, które wypadają dokładnie 12 września, Kraków będzie świętował jeszcze w poniedziałek i wtorek.

W poniedziałek w Pawilonie Wyspiańskiego odbędzie się czytanie "Niezwyciężonego".

Kulminacją obchodów będzie wtorkowy wieczór w kinie Kijów.Centrum, gdzie odbędzie się krakowska premiera filmu "Autor Solaris" z 2016 r. w reż. Borysa Lankosza, połączona z wręczeniem nagrody za mural inspirowany twórczością Stanisława Lema oraz debatą z udziałem Wojciecha Orlińskiego i Borysa Lankosza.

Stanisław Lem urodził się w 1921 r. we Lwowie, zmarł w 2006 r. w Krakowie. Był najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, twórcą powieści science-fiction, futurologiem. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę 3836 Lem. Był odznaczony Orderem Orła Białego i Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Autorka: Beata Kołodziej

Edytor: Paweł Tomczyk (PAP)