Informacje:

Na Targach Książki w Krakowie wręczono nagrodę "Gaudeamus" i nagrody w konkursie "Edycja"

Dodano: czwartek, 26 października 2017 (16:34)

Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy otrzymało w czwartek statuetkę Gaudeamus za najlepszą publikację, która ukazała się w wydawnictwach uczelnianych. W konkursie "Edycja" na książkę edytorsko doskonałą przyznano sześć równorzędnych nagród.

Oba konkursy rozstrzygnięto podczas 21. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Do konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych zgłoszono w tym roku 68 publikacji z 18 wydawnictw. "Byłem pod wrażeniem nadesłanych książek. Wybór był trudny, bo poziom był bardzo wysoki. W tym momencie - trudnym dla książki naukowej i akademickiej - nagle mamy boom jakościowy i bardzo wysoki poziom edytorski i z tego wszyscy bardzo się cieszymy" - mówił członek jury Piotr Dobrołęcki.

Nagrodę "Gaudeamus" zdobyło Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy za pracę Aleksandra Jankowskiego "Malarstwo ścienne drewnianych świątyń Wielkopolski 1795-1939". "Jestem zaskoczony, zwłaszcza że do nagrody było nominowanych bardzo dużo książek" – mówił dyrektor tego Wydawnictwa Ireneusz Skowron. W rozmowie z PAP dodał, że w publikacji dotyczącej drewnianych wielkopolskich świątyń skatalogowanych zostało ich 61, praca zawiera dokładne opisy i wiele zdjęć. "Zdjęcia niektórych ścian czy malowideł być może widzimy po raz ostatni, bo są to rzeczy, które znikają, co jest efektem braku lub złej opieki konserwatorskiej" – mówił Skowron.

To samo wydawnictwo zdobyło w konkursie także dwa wyróżnienia.

Bezpłatne stoisko podczas przyszłorocznych Międzynarodowych Targów Książki ufundowane przez Targi w Krakowie przypadnie Wydawnictwu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za publikację "Ogrody regularne na terenie dawnych Prus" Miłosza Walerzaka.

Do konkursu "Edycja" na książkę edytorsko doskonałą organizowanego przez miesięcznik "Wydawca" zgłoszono 73 publikacje z 28 oficyn.

"W tym roku postanowiliśmy nie dzielić nagród według kategorii, ale przyznaliśmy sześć równorzędnych za różne osiągnięcia wydawnicze" - powiedział PAP redaktor naczelny magazynu "Wydawca" Andrzej Palacz.

Wydawnictwo Egmont Polska zostało nagrodzone za próbę artystycznego podejścia do książek dla dzieci wydawanych w ramach projektu "Egmont-Art". "To nagroda za całokształt, za świetnie wykonane, doskonałe edytorsko książki dla dzieci polskich autorów i polskich grafików, które zmieniają nasze podejście do wydawnictwa Egmont" – mówił Palacz.

Wydawnictwo Wytwórnia zostało nagrodzone za "Ilustrowany elementarz polskiego designu czyli 100 projektów narysowanych przez 25 ilustratorów" według koncepcji Ewy Solarz. Jury doceniło "umiejętną promocję polskiego designu podaną z wielką kulturą i z bogatym, różnorodnie ujętym materiałem ilustracyjnym".

Nagrodę otrzymało także nowe wydawnictwo: Druganoga za  książkę "Doba na oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem" autorstwa Agaty Loth-Ignaciuk. "To pozycja świetnie zilustrowana, z linorytniczą grafiką i z bardzo oryginalnym podejściem do tematu" – ocenił Palacz.

Wrocławskie wydawnictwo "Warstwy" doceniono za tomik poezji "Minimum" Urszuli Zajączkowskiej, a w szczególności za połączenie poezji ze sztuką edycji, zaś wydawnictwo Arkady za kompleksową, zawierającą kilka tysięcy ilustracji publikację "Heraldyka i weksylogia" autorstwa Alfreda Znamierowskiego.

"Wydawnictwo Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Wydawnictwo Poznańskie Studia Polonistyczne doceniliśmy za wydanie zbioru reprintów najwybitniejszego polskiego ilustratora średniowiecza Samostrzelnika. Nigdy wcześniej nie były one publikowane" – podkreślił Andrzej Palacz.

Laureaci "Edycji" otrzymali dyplomy i nagrody od sponsorów. (PAP)