Rozpoczęły się 9. Warszawskie Targi Książki

Blisko 800 wystawców z 32 krajów i ok. 1000 autorów z całego świata gościć będzie na 9. Warszawskich Targach Książki, które rozpoczęły się w czwartek na Stadionie PGE Narodowym. W tym roku tematem przewodnim będzie 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rozpoczęły się 9. Warszawskie Targi Książki
fot.Pixabay

Jacek Oryl, dyrektor firmy Murator Expo, która targi organizuje, podkreślił podczas otwarcia imprezy, że WTK rozwijają się bardzo szybko. W 2010 r. wystawców było 312, a imprezę odwiedziło prawie 28 tys. osób. Rok temu wystawców było już niemal 800, a frekwencja zwiedzających wyniosła 75 tys. W tym roku znów zwiększyła się powierzchnia, jaka zajmują targi - wynosi 35 tys. m kw. - do użytku wystawców i zwiedzających zaanektowana został m.in. sala kinowa. "WTK to największe tego rodzaju wydarzenie branżowe w Polsce i jedno z największych w Europie" - podkreślił Oryl.

W otwarciu targów uczestniczyła też sekretarz stanu w MKiDN Magdalena Gawin "Po raz kolejny na Stadionie Narodowym bije serce polskiej książki" - powiedziała. Powitała też przedstawicieli Francji, która jest gościem honorowym targów przypominając, jak wiele polska literatura zawdzięcza Francji, gdzie tworzyli polscy romantycy, którzy znaleźli tam schronienie podczas zaborów.

Głos zabrał również ambasador Francji w Polskie Pierre Levy. "Dla naszych krajów rok 2018 jest bardzo bogaty w wydarzenia, szczególnie dla pasjonatów historii. Dla Polski - stulecie niepodległości, wydarzenie fundamentalne dla dziejów i tożsamości Polaków - dla Francji jest rok zakończenia obchodów rocznicy I wojny światowej" - powiedział ambasador przypominając, że na stoisku francuskim można oglądać wystawę przypominającą związki Polski i Francji w tym okresie historycznym - utworzenie we Francji Błękitnej Armii generała Hallera, Traktat Wersalski, misję francuską podczas wojny polsko-bolszewickiej, w której brał udział młody żołnierz, Charles de Gaule.

Targi odwiedzą przedstawiciele ośmiu francuskich wydawnictw, a wśród zaproszonych gości są m.in. Jean-Francis Colosimo, historyk, religioznawca, autor niedawno opublikowanej w Polsce książki "Zbędni ludzie. Przekleństwo chrześcijan Bliskiego Wschodu", Michael Eltchaninoff, filozof i eseista, autor książki "Co ma Putin w głowie?".

Gości targowych powitała też prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz. Zaprosiła wszystkich na stoisko "Zaczytana Warszawa", gdzie będzie można spotkać autorów nominowanych do Nagrody Literackiej im. m.st. Warszawy. Wręczono także odznaczenia "Zasłużony dla m.st. Warszawy" przedstawicielom warszawskiego wydawnictwa Bellona, które obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia.

Laureatką Nagrody Sezonu Wydawniczego-Księgarskiego Ikar w kategorii "twórca roku" została reporterka i pisarka, Małgorzata Szejnert. To ona właśnie, przecinając biało-czerwoną wstęgę, dokonała symbolicznego otwarcia targów.

Honorowy Przyjaciel Książki to tytuł przyznawany od 2006 r. przez Polską Izbę Książki. W tym roku otrzymali go: Maciej Dyda z MKiDN, za "starania na rzecz zwiększenia ochrony dóbr intelektualnych", Adam Ringer, szef sieci Nero Cafe, która w każdej swej kawiarni ma niewielką bibliotekę dla gości. Tytuł otrzymali też Łukasz Gołębiewski- pisarz, krytyk literacki i analityk rynku książki oraz Włodzimierz Wisła - poligraf.

Nowością na tegorocznych targach będzie Meet Point - wydarzenie towarzyszące poświęcone twórczości internetowej i eksportowi. Na środku płyty stadionu 19 i 20 maja stanie scena, a na niej 50-metrowe telebimy. Będzie tu można spotkać popularnych youtuberów i wziąć od nich autografy. W sobotę i niedzielę na stadionowej płycie zostanie rozegrany charytatywny turniej gry komputerowej Counter-Strike: Global Offensive na rzecz Fundacji DKMS walczącej z nowotworami krwi. Na Meet Point będą też stanowiska z konsolami, a na scenie odbędzie się konkurs kostiumowy Cosplay Awards. Zakwalifikowani uczestnicy wcielą się w wybraną postać z komiksu, gry lub filmu.

Jak mówił Jacek Oryl, zorganizowanie Meet Point, to próba przyciągnięcia na targi młodych ludzi. Jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, który będzie obecny na targach ma 52 tys. fanów na Facebooku, podczas gdy jeden z czołowych youtuberów ma tam ok. 450 tys. fanów - wyjaśnił Oryl.

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Polski będą tematem targowych spotkań, premier książkowych, wystaw oraz specjalnie przygotowanego programu dla dzieci i młodzieży, który powstał we współpracy m.in.: z Muzeum Niepodległości i Ośrodkiem KARTA.

W programie "niepodległościowego" programu targowych wydarzeń dla dzieci są m.in. warsztaty pieśni patriotycznych i zajęcia kreatywno-literackie wokół książki "Alfabet niepodległości". Dzieci będą też mogły poszukiwać swoich przodków w największym spisie imiennym II RP na portalu "Nieskończenie Niepodległa". Poza tym w ramach targów działać będzie, jak co roku, strefa dziecięca, gdzie odbywać się będą warsztaty, spektakle oraz spotkania z pisarzami i autorami komiksów m.in. z Henrykiem Chmielewskim, Bohdanem Butenko, Aleksandrą i Danielem Mizielińskimi, Barbarą Kosmowską, Grzegorzem Kasdepke, Józefem Wilkoniem.

Nowością na tegorocznych targach będą nowe strefy tematyczne poświęcone literaturze kryminalnej i fantastycznej, a także popkulturze i tematyce górskiej. W strefie kryminału będzie można spotkać się z takimi autorami jak Graham Masterton, Robin Cook, Katarzyna Bonda, a w strefie fantastyki: z Anną Brzezińską, Andrzejem Pilipiukiem. W "strefie górskiej" odbywać się będą spotkania z kilkunastoma znanymi ludźmi gór - od czołowych alpinistów, przez autorów książek, historyków i przyrodników - a także warsztaty, prelekcje, premiery książek czy filmów, wśród gości będą m.in.: Bartek Andrzejewski, Krzysztof Wielicki, Anna Czerwińska. Gościem specjalnym będzie himalaista Denis Urubko.

Jak co roku targowa sobota będzie Dniem Reportażu. Tego dnia będzie się można spotkać z autorami nominowanymi w tym roku do Nagrody za Reportaż Literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego, której laureata poznamy ostatniego dnia targów.
 
Specjalnym gościem Warszawskich Targów Książki będzie turecki laureat literackiego Nobla z 2006 r. Orhan Pamuk. Przyjedzie też Fernando Aramburu, autor "Patrii", jednej z najważniejszych książek ostatniej dekady w Hiszpanii. Poza tym na targach gościć będą m.in. Olga Tokarczuk, Adam Zagajewski, Tomas Venclova, Agata Tuszyńska, Józef Hen, Eustachy Rylski, Szczepan Twardoch, Artur Domosławski, Zygmunt Miłoszewski i prof. Jerzy Bralczyk.

Ze swymi czytelnikami spotkają się też m.in.: Krzysztof Varga, Marcin Wroński, Łukasz Orbitowski, Jakub Żulczyk, Sylwia Chutnik, Natalia Fiedorczuk, Cezary Łazarewicz, Mariusz Czubaj, Janusz L. Wiśniewski i Adam Wajrak.
 
Na targach ogłoszone zostaną nominacje do nagród literackich takich jak Nike, GRYFIA oraz laureaci m.in.: Nagrody IKAR, Nagrody w Konkursie za najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, Nagrody Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Bibliotekarz Roku i Mistrz Promocji Czytelnictwa, Nagrody Magellana za najlepszą książkę turystyczną oraz 58. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.
 
Jak co roku na WTK nie zabraknie wydarzeń ułatwiających czytelnikom życie. 17 maja ruszy kolejna edycja akcji Publio.pl i Warszawskich Targów Książki "Książka za Książkę". Wszyscy, którzy będą chcieli zrobić porządki na półkach, mogą przynieść swoje książki na stoisko Publio.pl - za każde 5 oddanych egzemplarzy Publio.pl podaruje uczestnikom kupon z kodem umożliwiającym pobranie za darmo dowolnego e-booka ze specjalnie przygotowanej puli tytułów. Będą one dostępne podczas targów i po zakończeniu imprezy, do 31 maja 2018 r. Wszystkie książki, które Publio.pl zbierze przez cztery dni trwania akcji, trafią, jak co roku, do Biblioteki Narodowej. W sobotę odbędzie się akcja "Z półki na półkę”, czyli wielka wymiana książek, okazja, by przeczytane już książki przynieść na targi i wymienić na inne.

Wirtualne Targi są dopełnieniem Warszawskich Targów Książki i odbywają się w dniach 14-27 maja 2018 r. pod adresem etargi-ksiazki.waw.pl. Przy wykorzystaniu nowoczesnej platformy internetowej, firmy związane z branżą wydawniczą i księgarską mają możliwość zaprezentowania swojej oferty analogicznie do targów tradycyjnych. Organizacja targów w sieci umożliwia zapoznanie się z ofertą wystawców wszystkim tym, którzy nie mogą uczestniczyć w targach tradycyjnych oraz tym, którym nie udało się nawiązać kontaktu z ulubionymi wystawcami. Główną zaletą Wirtualnych Targów jest dłuższy czas trwania – targi w sieci trwają 14 dni – oraz większa dostępność – każdy internauta może je odwiedzić w dowolnym momencie.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic