Informacje:

Michał Zabłocki: "Janowska"

Dodano: poniedziałek, 19 czerwca 2017 (12:10)

Tom wierszy Michała Zabłockiego pt. „Janowska” poświęcony w całości matce autora Alinie Janowskiej.

Alina Janowska w zdrowiu i w chorobie. Po blisko 70 latach nieustannej obecności w mediach gwiazda nagle zniknęła. Rąbka tajemnicy uchyla nietypowy, monograficzny zbiór wierszy Michała Zabłockiego o matce, znanej aktorce i łączniczce w Powstaniu Warszawskim obchodzącej w tym roku swoje 94 urodziny. Gwiazda od czterech lat cierpi na chorobę Alzheimera i nie opuszcza domu.

 

 

Nowe wydawnictwo to książka biograficzna i poetycka zarazem. Ta nietypowa formuła zainteresować ma amatorów obu gatunków literackich.
„Od dłuższego czasu było dla mnie jasne, że powinienem napisać coś o Alinie Janowskiej. W końcu dość dobrze ją znam. Niestety ta bliskość stała się barierą nie do pokonania. Chyba, że – pomyślałem – będą to wiersze. Ale napisać książkę biograficzną wierszem? Dzisiaj? Nie znam niczego takiego. I w tym momencie nastąpił przełom. Jeżeli czegoś jeszcze nie było, powinienem to koniecznie zrobić. „Janowską” musicie przeczytać, choćby była najgorsza. Z prostego powodu. Niczego podobnego z pewnością nie znajdziecie.” – mówi Michał Zabłocki na temat książki.

Premierze tomu wierszy "Janowska" towarzyszą spotkania z autorem i jego gośćmi. Wydarzenia odbędą się 19 czerwca o g. 19.00 w Kalinowym Sercu w Warszawie, gdzie wiersze przeczyta Bartłomiej Topa oraz 22 czerwca o g. 18.00 w Krakowie w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką z recytacją Radosława Krzyżowskiego. W obu miastach Grzegorz Turnau i Czesław Mozil zaśpiewają piosenki do wierszy zaczerpniętych z nowego tomu.

Od 16 czerwca 2017, w imieniny Aliny, Wydawnictwo Czuły Barbarzyńca Press rozpoczęło przedpremierową sprzedaż książki, a oficjalna jej premiera odbędzie się 19 czerwca. Patronat Honorowy nad wydawnictwem objęło Narodowe Centrum Kultury.
 

Alina Janowska - znana aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna, łączniczka w Powstaniu Warszawskim, kobieta-legenda i kobieta-autorytet, obchodzi w tym roku 94 urodziny.

Michał Zabłocki - poeta i autor tekstów piosenek w repertuarach Grzegorza Turnaua, Czesława Mozila, Agnieszki Chrzanowskiej i innych artystów, znany jest także z wielu multimedialnych inicjatyw poetyckich.