Polecamy:

15. Festiwal Zaczarowanej Piosenki

Dodano: Tuesday, 11 June 2019 (13:02)

Anna Dymna, Irena Santor i Kuba Badach pośród gwiazd koncertu finałowego jubileuszowego Festiwalu Zaczarowanej Piosenki na Rynku Głównym w Krakowie.

Piosenkę do tegorocznej edycji festiwalu napisał Jacek Cygan, a muzykę Mateusz Pospieszalski.

Festiwal Zaczarowanej Piosenki odbył się w 2005 r. Opiekunką artystyczną projektu została Irena Santor.
Założyliśmy, że, w towarzystwie największych gwiazd polskiej estrady, w finale festiwalu wystąpią tylko najzdolniejsi niepełnosprawni – mówi Anna Dymna. – Czas skończyć z traktowaniem moich przyjaciół na zasadzie: „Marcinku, jesteś niewidomy, jeździsz na wózku, ale lubisz śpiewać? No to masz mikrofon i pośpiewaj sobie. Nieważne, że nie masz głosu, wolno ci, bo biedny przecież jesteś”. Takie podejście nie tylko uwłacza godności Marcina, ale krzywdzi także jego bardziej zdolnych wokalnie kolegów. Tracimy przez to z oczu talenty na miarę Andrei Bocellego czy Stevie’go Wandera. To nie tylko moja opinia. (…) Poznając ludzi doświadczonych chorobą i kalectwem, odkryłam, co tak naprawdę ich upokarza. Tym czymś nie jest nawet fakt, że wiele osób ich nie rozumie i odwraca się od nich, traktując niemal jak półludzi. Najbardziej uwłacza im, że tak naprawdę niczego się od nich nie wymaga, zupełnie jakby świat spisywał niepełnosprawnych na straty. A przecież w tych schorowanych i okaleczonych ciałach kłębią się nieraz niezwykłe talenty. Trzeba je zacząć promować.

Pomysł nie wszystkim się spodobał. Niektórzy mówili, że osoby niepełnosprawne są już wystarczająco skrzywdzone przez los i nie można ich narażać na stres rywalizacji. Pojawiały się też pretensje. „Mój syn przeżył dwa dramaty: pierwszy, gdy miał wypadek, drugi, kiedy odpadł z eliminacji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki” – informował pewien rodzic po zakończeniu pierwszej edycji projektu. Inny zarzut: „Po raz kolejny nasze dziewczynki przygotowywały się do udziału w Waszym konkursie dla osób niepełnosprawnych. Jaki ma on sens, jeśli nie mają one najmniejszych szans na wygraną? Przecież tak bardzo serio podchodzą do śpiewania, tak się napracowały”. Ale były też inne opinie:
– Nie śpiewamy niewidzącymi oczami, złamanym kręgosłupem albo sparaliżowanymi nogami. Dlaczego więc moje zdolności wokalne nie miałyby być poddane wnikliwej weryfikacji? Taryfy ulgowe, z jakimi często jesteśmy traktowani, po prostu nas poniżają – mówił dziennikarzom niewidomy Łukasz Żelechowski, zwycięzca 2. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.

W ciągu 14 lat do udziału w ogólnopolskim konkursie wokalnym Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” nadesłano ponad 4000 zgłoszeń. 80 laureatów otrzymało statuetki Zaczarowanego Ptaszka i odebrało nagrody o łącznej wartości ponad miliona złotych. Z finalistami śpiewało 75 największych gwiazd polskiej piosenki. Kandydatów oceniało 126 jurorów. Dzięki emisjom Telewizji Polskiej festiwal zgromadził około 42-milionową publiczność.
– W atmosferze tego festiwalu najbardziej urzekające jest to, że nie wyczuwa się, iż jest to konkurs, w którym biorą udział osoby niepełnosprawne – podkreśla Jacek Cygan, wielokrotny juror projektu.
– Niech Pan Bóg da Annie Dymnej zdrowie, a ludzie pieniądze, by mogła dalej organizować to niezwykłe wydarzenie – dodaje Irena Santor.

Przełomem był 2016 r. Spełniło się wieloletnie marzenie Anny Dymnej i Ireny Santor. Aleksandra Bogucka, laureatka pierwszego miejsca w 12. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, wystąpiła podczas 54. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Rok później zaproszenie do opolskiego amfiteatru otrzymała Paulina Gruszecka, która zwyciężyła w 13. edycji konkursu.
Kontynuacją Festiwalu Zaczarowanej Piosenki są cykliczne koncerty „Zaczarowanego Radia Kraków”

Laureaci Festiwalu Zaczarowanej Piosenki otrzymują Statuetki Zaczarowanego Ptaszka i stypendia, które pozwalają im doskonalić umiejętności wokalne: I miejsce – 24 tys. zł, II – 10 tys. zł, III – 5 tys. zł.

15 czerwca (sobota)
19.30 – uroczyste otwarcie 16. Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”
20.00 – koncert finałowy jubileuszowego 15. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki
Finaliści: Kacper Kujawski, Nikola Michalczyk, Natalia Pycek, Julia Walczyna, Martyna Wójcik, Gabriela Wszędybył – kat. dzieci; Klaudia Borczyk, Kamil Czeszel, Zuzanna Mulec, Weronika Ryba, Krzysztof Szymaszek, Katarzyna Zawodnik – kat. dorosłych
Z finalistami wystąpią: Kuba Badach, Krzysztof Kiljański, Czesław Mozil, Paulina Przybysz, Ania Rusowicz, Olga Szomańska
Opieka artystyczna: Irena Santor
Prowadzenie: Anna Dymna, Piotr Głowacki, Maciej Musiał, Jakub Wesołowski, Zbigniew Zamachowski
Jury: Kamilla Baar-Kochańska  Ewa Błaszczyk, Krzysztof Cwynar, Jacek Cygan, Grzegorz Daukszewicz, Michał Figurski, Krzysztof Globisz, Maja Jaworska, Bronisław Maj, Piotr Nagłowski, Adam Nowak, Jerzy Satanowski, Agnieszka Więdłocha

16 czerwca (niedziela)
20.30 – koncert jubileuszowy „Urodziny zaczarowanej piosenki”
Wystąpią: Jacek Cygan, Ania Karwan, Włodzimierz Korcz, Alicja Majewska, Adam Nowak, Marek Piekarczyk, Irena Santor, Damian Ukeje, Zbigniew Zamachowski oraz przyjaciele i laureaci festiwalu
Prowadzenie: Anna Dymna, Piotr Polk

15 i 16 czerwca, od 10.00 do 19.00, na Rynku Główny ustawiony będzie Namiot Rodzinny – przestrzeń dla naszych najmłodszym gości. Znajdą się w nim:
– strefa rodzica i dziecka – będzie tam można nakarmić dziecko, przewinąć je, a także znaleźć podgrzewacz butelek oraz jednorazowe nocniki dla maluchów,
– strefa maluszka – przestrzeń z kojcem  pełnym zabawek dla dzieci, które jeszcze trzeba mieć pod czujnym okiem,
– strefa warsztatów – miejsce konkursów i warsztatów dla dzieci
– strefa gier i plastyczna – miejsce malowanek, gier planszowych, a także klocków
Tuż obok stanie integracyjny plac zabaw. Na nim: huśtawka integracyjna (dla osoby niepełnosprawnej i pełnosprawnej), piaskownica, leżaki, a przede wszystkim radosna i przyjazna atmosfera dla każdego.

Szczegóły: www.mimowszystko.org