OLGA BOZNAŃSKA – ŻYCIE GODNE OPERY

Olga Boznańska urodziła się 15 kwietnia 1865 roku w Krakowie w dość zamożnej rodzinie. Iza była trzy lata młodszą siostrą Olgi o wielkich zdolnościach muzycznych.

Od najmłodszych lat obie siostry rozwijały swoje talenty. Olga pobierała lekcje rysunku i malarstwa u najlepszych nauczycieli w Krakowie a potem w Monachium, by ostatecznie osiąść w Paryżu – stolicy sztuki ówczesnego świata. Szybko zdobyła popularność nie tylko wśród paryskiej bohemy, ale także wzbudziła zainteresowanie licznych mecenasów i miłośników sztuki. Pierwsza Wojna Światowa zmieniła życie Olgi Boznańskiej. Po wojnie zapomniano o przejmujących swoim psychologicznym wyrazem obrazach. Nastały nowe mody, którym artystka nie uległa. Samotna i opuszczona zamknęła się w swoim świecie, któremu była wierna do końca.

A co stało się z jej siostrą? Iza nie zrobiła kariery pianistki. Trawiona tremą i własnymi słabościami nie udźwignęła ciężaru sal koncertowych. Żyjąc w cieniu swojej wielkiej siostry, coraz głębiej popadała w depresję, by ostatecznie popełnić samobójstwo.

Życie obu sióstr to splot wielkich ambicji, miłości, samotności, sukcesów i porażek. I to jest treść Doc Opery – opery dokumentalnej zatytułowanej „Olga Bo” i skomponowanej z okazji 150 rocznicy urodzin Olgi Boznańskiej.

Marcin Błażewicz napisał muzykę do libretta Duśki Markowskiej Resich. Prapremiera opery w wersji koncertowej odbędzie się 10 czerwca b.r. w Operze Krakowskiej w rodzinnym mieście Olgi Boznańskiej.

Prapremierze towarzyszyć będą inne wydarzenia  związane z obchodami rocznicy urodzin wielkiej malarki. Organizatorem obchodów jest Fundacja na Rzecz Rozwoju Inicjatyw Społecznych „Perspektywy”. Patronat nad prapremierą opery „Olga Bo” objęło UNESCO. W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa obecnie wystawa poświęcona malarstwu Olgi Boznańskiej. Wystawa potrwa do 2 maja b.r.

Prapremiera opery "Olga Bo" - bilety już w sprzedaży

„Olga Bo” to opera dokumentalna, oparta na faktach z życia słynnej artystki Olgi Boznańskiej. Utwór powstał dla uczczenia 150 rocznicy urodzin malarki. Autorką libretta  jest Duśka Markowska-Resich, muzykę skomponował Marcin Błażewicz. Spektakl opowiada o historii sławy przeplatanej momentami bólu i samotności aż po śmierć. To także historia miłości, która rodzi nienawiść i skomplikowanych relacji  między siostrami Olgą i Izą.  Producentem opery, a także innych wydarzeń jej towarzyszących jest Fundacja na Rzecz Rozwoju Inicjatyw Społecznych „Perspektywy”  we współpracy z Operą Krakowską.

Patronat nad prapremierą objęli: Prezydent Miasta Krakowa, Marszałek Województwa Małopolskiego, UNESCO.
Opera Krakowska uruchomiła już sprzedaż biletów na prapremierę "Olgi Bo", która odbędzie się 10 czerwca 2015r. w Operze Krakowskiej.

Patronami medialnymi prapremiery są: TVP Polonia, TVP Kraków, Radio Kraków, "Rzeczpospolita", "Dziennik Polski", "Nasze Miasto", "Przegląd", "Wirtualna Polska"
Wsparcie redakcyjne: RMF Classic

Autorzy:

1. Duśka Markowska - Resich - Libretto
Absolwentka reżyserii Uniwersytetu Paris VIII (Francja). Reżyser teatralny i filmowy, dziennikarka i fotograf. Autorka scenariuszy filmowych i sztuk teatralnych: „Chopin – cztery wieczory pisarskie", „Ostatni sen króla – rzecz o Stanisławie Auguście Poniatowskim”, „Kawa z kalwadosem”, „ Dwa portrety i rzecz o siostrach Boznańskich”, „ Pieśń wieloryba”, „Song o Brechcie”. Laureatka nagród i wyróżnień za filmy dokumentalne.

2. Marcin Błażewicz - Muzyka
Dziekan Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Długoletni Prezes Sekcji Polskie Jeunneses Musicales. Polski kompozytor średniego pokolenia, nagradzany w Polsce i za jej granicami. Realizuje liczne zamówienia muzyczne dla m.in.  Deutschland Radio, Paula Maffana czy Josepha Hertla.

Wykonawcy:
1. Orkiestra Opery Krakowskiej
2. Łukasz Borowicz - dyrygent
3. Katarzyna Oleś-Blacha - sopran/ Olga
4. Agnieszka Cząstka - alt/ Iza
5. Monika Korybalska - mezzosopran/ Przyjaciółka/Dama w bieli
6. Adam Zdunikowski - tenor/ Kochanek/Przyjaciel
7. Andrzej Biegun - baryton/ Przyjaciel 2/Ojciec

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic