Polecamy:

XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz

Dodano: Friday, 7 June 2019 (12:31)

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz to największe i najważniejsze wydarzenie kulturalne, odbywające się w Busku - Zdroju corocznie od 25 lat. Na kształt Festiwalu składają się koncerty główne - wieczorne, promenadowe oraz od 2015 r. Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Krystyny Jamroz przeprowadzany w kategorii żeńskiej i męskiej. Atmosferę muzycznego święta uzupełniają wystawy plastyczne, fotograficzne eksponowane w miejscach odbywania się koncertów, jak również tradycja przyznawania „Słoneczka Festiwalowego”.

Wybór miejsc odbywania się koncertów nie jest przypadkowy począwszy od Buska - Zdroju ( sala koncertowa San. Marconi, buskie kościoły), poprzez Bazylikę Kolegiacką Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy , do koncertów w Ożarowie, Glinianach, Solcu - Zdroju , Synagodze Pińczowskiej. Istotą zadania jest prezentowanie wartościowych dzieł polskich i światowych kompozytorów powstałych od średniowiecza po współczesność. Szczególną wagę przywiązujemy do promowania dorobku kompozytorów polskich, wyłanianie i wspieranie młodych talentów muzycznych w trosce o pozyskanie nowych świadomych odbiorców .

Rangę festiwalu podkreśla obecność artystów o międzynarodowym znaczeniu . Podczas Festiwalu organizowane są m. innymi koncerty symfoniczne, kameralne i recitale,spektakle operowe.
Kolejne edycje Festiwalu ujmują swoim niepowtarzalnym klimatem różnorodnych form muzycznych co powoduje , że festiwal cieszy się rokrocznie niesłabnącym zainteresowaniem melomanów.

Podczas dotychczasowych edycji Festiwalu wystąpili m. innymi:
Maxim Vengerov
Mischa Maisky
Igor Ojstrach
George Zamfir
Gwendolyn Bradley
Kevin Kenner
Eugene Indjic
Ivan Monighetti
Teresa Żylis-Gara
Wiesław Ochman
Jerzy Maksymiuk
Krzysztof Penderecki
Małgorzata Walewska
Grażyna Brodzińska
Agnieszka Duczmal
Rafał Blechacz
Bomsori Kim
Orkiestra Sinfonia Varsovia
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus
Orkiestra Kameralna PR Amadeus
Opera Lwowska,
Opera Śląska


PROGRAM
XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz            
28.06.2019 r. - 07.07.2019 r.

28.06. Buskie Samorządowe Centrum Kultury w Busku - Zdroju
godz.19.00
Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Krystyny Jamroz w Busku – Zdroju
Hanna Okońska, Julia Pruszak, Arkadiusz Anyszka, Wiktor Kowalski, Joanna Wójcik, Wonhyeok Choi  (Korea PŁD)
Wiesław Ochman gospodarz wieczoru
Wojciech Rodek – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
w programie : „Śpiewnik Domowy” Stanisława Moniuszki
prowadzący: Adam Rozlach

29.06.
godz.15.00, Park Zdrojowy w Busku - Zdroju
Koncert uczestników V Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów  Akademickich Święty Krzyż 2019
godz.16.30 – Buskie Samorządowe Centrum kultury
Kawiarenka Festiwalowa – Wiesław Ochman
godz. 19.00, Buskie Samorządowe Centrum Kultury w Busku – Zdroju
Festiwal Dzieciom - Balet „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego
Kielecki Teatr Tańca
godz. 20.00,  Bazylika Kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy
G.B. Pergolesi – Stabat Mater
Iwona Socha – sopran
Magdalena Idzik – mezzosopran
Adam Zdunikowski – tenor
Sergij Burko – dyrygent
Orkiestra Kameralna Wirtuozi Lwowa
godz. 21.00, Bristol Busko Art & Medical Spa
Koncert
Najpiękniejsze melodie świata
Michael Kleitmann – tenor (Niemcy) wraz z zespołem
w programie: tanga, pieśni neapolitańskie, przeboje muzyki latynoskiej

30.06.
godz.12.00, Kościół Św. Wojciecha w Glinianach
Koncert
Renata Drozd – sopran
Klaudia Duda – sopran
Jakub Oczkowski- tenor
Maciej Jaroń – altówka
Artur Jaroń – fortepian, prowadzenie koncertu
w programie: W.A. Mozart,J. F. Hendel, C. Franz,G. Verdi
godz.15.00, Park Zdrojowy w Busku – Zdroju
Koncert Orkiestry Dętej Buskiego Samorządowego Centrum Kultury
godz.16.00 ,  Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin, Ożarów
Koncert G.B. Pergolesi-Stabat Mater
Iwona Socha  -sopran
Magdalena Idzik- mezzosopran
Siergiej Burko
Orkiestra Kameralna Wirtuozi Lwowa

godz.16.30 – Buskie Samorządowe Centrum Kultury
Kawiarenka festiwalowa – Adam Zdunikowski
godz.16.00 , Kościół  św. Brata Alberta w Busku – Zdroju
Koncert
Roman Perucki – organy
w programie : J.S. Bach, F. Mendelson, Charles – Maria Widor
godz.18.00 – Buskie Samorządowe Centrum Kultury
Film „Pamięci Krystyny Jamroz” w reżyserii Tadeusza Kapela i Janusza Cegiełły
godz.20.00 Hala sportowa  w Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym W Busku - Zdroju
„Kalejdoskop barw Polski”
Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze
Najciekawsze choreografie z repertuaru zespołu, stroje z 20 etnograficznych regionów Polski, tańce narodowe: polonez, krakowiak, oberek, mazur, kujawiak oraz tańce regionalne wraz
z charakterystycznymi , oryginalnymi przyśpiewkami.

1.07. Sanatorium Marconi w Busku - Zdroju
godz. 15.00
Debiuty Gustav Piekut ( Dania) – fortepian
w programie: Ludwik van Beethoven, Robert Szumann
godz.16.30 – Buskie Samorządowe Centrum Kultury
Kawiarenka festiwalowa – Aleksandra Kurzak
godz. 18.00, Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Busku - Zdroju
Koncert
Stabat Mater G.B. Pergolesi
Iwona Socha – sopran
Małgorzata Idzik - mezzosopran
Czesław Grabowski - Dyrygent
Orkiestra Kameralna Wirtuozi Lwowa
godz. 20.00, Hala sportowa  w Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym W Busku - Zdroju
Gwiazdy polskiej estrady
Edyta Górniak
w programie: największe przeboje gwiazdy

 2.07.
godz. 15.00 Park Zdrojowy w Busku - Zdroju
Koncert
Buska Orkiestra Zdrojowa
w programie muzyka filmowa kompozytorów polskich: Henryka Kuźniaka , Henryka Warsa,
W. Kilara, Waldemara Kazaneckiego, Andrzeja Kurylewicza
godz. 16.30 Buskie Samorządowe Centrum Kultury
Kawiarenka Festiwalowa – Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl, Artur Jaroń
godz. 20.00 – Buskie Samorządowe Centrum Kultury
Gwiazdy Światowych Scen
Aleksandra Kurzak - sopran
Wojciech Rajski- dyrygent
prowadzący: Adam Czopek
Narodowa Orkiestra Symfoniczna w Kosicach ( Słowacja)
w programie:  najsłynniejsze arie operowe

3.07.
godz.10.00 - 14.00 i 16.00 – 18.00 Zespół PSM im. L. Różyckiego w Kielcach
Przesłuchania Konkursowe Etap I
w ramach V Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Krystyny Jamroz dla studentów
i absolwentów akademii muzycznych
godz. 15.00 – Sanatorium Marconi w Busku - Zdroju
„Podwieczorek na dwa klawesyny”
Elżbieta Stefańska – Kłyś - klawesyn
Mariko Kato – klawesyn ( Japonia)
w programie: utwory J.S. Bacha, W.A. Mozarta, H.M. Góreckiego
godz. 16.30 Buskie Samorządowe Centrum Kultury
Kawiarenka Festiwalowa – Edyta Krzemień, Sławomir Chrzanowski
godz. 19.00 – Park Zdrojowy
Odsłonięcie słoneczka festiwalowego Mirosława Jacka Błaszczyka
godz.20.00 Kościół pw. św. Mikołaja w Solcu - Zdroju
Koncert
Stabat Mater G.B. Pergolesi
Iwona Socha – sopran
Małgorzata Idzik - mezzosopran
Czesław Grabowski - Dyrygent
Orkiestra Kameralna Wirtuozi Lwowa
godz.20.00 Buskie Samorządowe Centrum Kultury
Koncert
Perły symfoniki
Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce
Tomasz Strahl – wiolonczela
Artur Jaroń- fortepianowy
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Orkiestra Sinfonia Iuventus
w programie: G. Gershwin – Koncert fortepianowy F – dur, J.Brahms – koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę, a – moll, op.102, G. Gershwin – Błękitna Rapsodia

4 .07.
godz.10.00 - 14.00 i 16.00 – 18.00 Zespół PSM im. L. Różyckiego w Kielcach
Przesłuchania Konkursowe Etap II
w ramach V Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Krystyny Jamroz dla studentów i absol-wentów akademii muzycznych
godz. 15.00 Sanatorium Marconi w Busku – Zdroju
Debiuty - Koncert studentów klas skrzypiec prof. Marcina Baranowskiego i wiolonczeli prof. Toma-sza Strahla
w programie m. innymi utwory Henryka Wieniawskiego, C.Francka, J.Brahmsa,
godz. 16.30 Buskie Samorządowe Centrum Kultury
Kawiarenka Festiwalowa – Grażyna Brodzińska
godz. 18.00  Kościół  św. Brata Alberta w Busku – Zdroju
Ewa Tracz – sopran
Urszula Krygier – mezzosopran
Tomasz Krzysica – tenor
Robert Gierlach – bas
Jacek Rogala – dyrygent
Chór Filharmonii Śląskiej
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej

w programie : W.A.Mozart – Msza koronacyjna
 godz. 20.00 Buskie Samorządowe Centrum Kultury
Musicale,Musicale
Edyta Krzemień- sopran
Aleksander Damian – aktor telewizyjny i teatralny, piosenkarz
Sławomir Chrzanowski-dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej  
w programie: A.L. Webber „Evita”, „Upiór w operze”

5.07.
godz.10.00 - 13.00 i 17.00 – 19.00 Sanatorium Marconi w Busku - Zdroju
Przesłuchania Konkursowe Etap II
w ramach V Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Krystyny Jamroz dla studentów i absol-wentów akademii muzycznych
godz. 15.00
Koncert Podwieczorek na cztery ręce
Carla Zecchi, Maurisio Mattarese – fortepian ( Włochy)
w programie: J. Brahms, A. Dworzak, L.v Beethowen
godz. 16.30 Buskie Samorządowe Centrum Kultury
Kawiarenka Festiwalowa – Krzysztof Penderecki
godz. 19.00 Buskie Samorządowe Centrum Kultury
Busko - Zdrój  w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu
Łukasz Długosz - flet
Krzysztof Penderecki -dyrygent
Maciej Tworek - dyrygent
Orkiestra Sinfonietta Cracovia
prowadzący: Adam Rozlach
w programie: Sinfonietta na flet i Orkiestrę Agnus Dei z Polskiego Requiem, A. Dworzak Serenada
godz.21.30 Stara Synagoga Pińczów
„Miasteczko Bełz” - recital Moniki Chrząstkowskiej w repertuarze Wiery Gran
akompaniament : Paweł Leszczyński
w programie: „Tango notturno”,”Trzy listy”,  „La vie en rose” z repertuaru Edith Piaf, utwory G. Gershwina z tekstem Mariana Hemara, żydowskie ballady.

6.07.
godz. 11.00 Sanatorium Marconi w Busku – Zdroju
III etap V Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Krystyny Jamroz
godz.15.00 Sanatorium Marconi w Busku - Zdroju
Kwintet Jerzego Cygana
godz.17.00 Buskie Samorządowe Centrum Kultury  
Koncert Mischa Maisky
Piano Trio
w programie: Suity wiolonczelowe J.S.Bacha
godz.20.00 Hala sportowa  w Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym W Busku - Zdroju
Grażyna Brodzińska i jej goście
Aleksander Trofimov – tenor  ( Rosja)
Jacek Kruciński - piosenkarz
Marcin Jajkiewicz – wokalista jazzowy
Bogdan Kierejsza – skrzypce
Orkiestra „Creo”
Mateusz Walach – dyrygent
w programie m. innymi :największe przeboje muzyki klasycznej ( operetka, opera, pieśni neapolitań-skiej), musicalowej oraz piosenki ze światowego repertuaru.
Czardasz z operetki „Hrabina Marica”, „O Sole Mio”, „La Bella Tangolita”, „Aguarela Brasil”, „Moon River”

7 07.
godz. 11.30  san. Marconi
Koncert laureatów V Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Krystyny Jamroz
godz.16.30 Buskie Samorządowe Centrum Kultury
Kawiarenka Festiwalowa – Małgorzata Walewska
godz. 18.00 – Kościół św. Mikołaja w Solcu – Zdroju
Koncert
Roma Owsińska – sopran
Jakub Oczkowski – tenor
Aleksandra Orłowska - sopran
Jakub Milewski - baryton
Strauss Ensemble
w programie: najsłynniejsze arie i duety z musicali
godz. 18.00 – Aleja Gwiazd – Park zdrojowy w Busku - Zdroju
Odsłonięcie słoneczka festiwalowego Joanny Woś
 godz.20.00 Hala sportowa  w Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym W Busku - Zdroju-
Finałowa Gala Operowa
Joanna Woś -sopran
Małgorzata Walewska - mezzosopran
Arnold Rutkowski- tenor
Adam Szerszeń - baryton
Ruben Silva dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie
prowadzący: Adam Czopek
W programie: arie , duety i kwartety z oper R. Wagnera, G. Pucciniego, G. Verdiego, G. Donizetti, V. Bellini.