ON AIR
od 10:00 Pod znakiem Lwa zaprasza: Urszula Urzędowska

9. edycja festiwalu scenarzystów Script Fiesta

W dniach od 3 do 8 marca, w kinie Elektronik i salach Warszawskiej Szkoły Filmowej, odbędzie się 9. edycja Script Fiesty – wyjątkowego wydarzenia nie tylko dla profesjonalnych scenarzystów ale też pasjonatów kina, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę ze scenariuszem.

3-8 marca 2020
Miejsce: Warszawska Szkoła Filmowa


Script Fiesta to wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla profesjonalnych scenarzystów ale też pasjonatów kina, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę ze scenariuszem. W tym roku gośćmi festiwalu będą m. in. nominowany do Oscara Luke Davies („Mój piękny syn”, „Lion. Droga do domu”, „Paragraf 22”), Mateusz Pacewicz („Boże Ciało”, „Sala samobójców: Hejter”), Marta Szymanek („Wataha”), Łukasz M. Maciejewski („Najmro”, „Król”) czy Karolina Szablewska („Listy do M.”, „Po prostu przyjaźń”). Odbędą się wydarzenia przygotowane we współpracy z 11 bit studios, Papaya Young Directors, KIPA, K-Mag, Kids Kino Industry, iBBY, Kobietami Filmu. O tym, dlaczego każdy pisarz powinien choć raz pracować nad scenariuszem filmowym opowie Jakub Żulczyk („Ślepnąc od świateł”), Michał Oleszczyk rozłoży na czynniki pierwsze ukochany przez widzów hit „Kevin sam w domu”, a Gabriela Muskała zdradzi jak doświadczenie dramatopisarki i scenarzystki wpływa na pracę aktorki. Ponadto gośćmi festiwalu będą też m.in. Joanna Solecka, Jolanta Dylewska, Michał Bielawski, Agnieszka Kruk, Ilona Łepkowska, Artur Wyrzykowski i inni. W ramach filmu otwarcia odbędzie się pokaz przedpremierowy filmu z konkursu głównego festiwalu w Cannes - „Zdrajca” (reż. Marco Bellocchio), a wieczór zamknięcia uświetni pierwszy publiczny pokaz zremasterowanej wersji oryginalnej (czarno - białej) filmu „Sami Swoi” Sylwestra Chęcińskiego według scenariusza Andrzeja Mularczyka, legendy polskiego scenopisarstwa, także gościa festiwalu.

Więcej informacji na scriptfiesta.pl oraz w mediach społecznościowych.
Program jest także dostępny do pobrania w formacie .PDF:
https://i.schoolfilm.pl/files/2020-02/5e576729ed586_SF_2020_program_PL.pdf

Organizatorem wydarzenia jest Warszawska Szkoła Filmowa, a udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.


Jako GOŚĆ HONOROWY, prosto z Australii, przyjedzie do nas hollywoodzki scenarzysta Luke Davies! Autor nominowanego do Oscara scenariusza „Lion. Droga do domu” i goszczącego w naszych kinach w zeszłym roku filmu „Mój piękny syn” z nagradzaną rolą Timothée'ego Chalameta. Luke Davies jest także odpowiedzialny za scenariusz do serialu HBO „Paragraf 22” - adaptacji kultowej powieści Josepha Hellera w reżyserii George’a Clooneya. Za pomocą transmisji video połączymy się z Pilar Alessandrą w Los Angeles - dyrektorką programu scenariopisarstwa w On the Page® i autorką popularnego podcastu o tej samej nazwie oraz książki „Scenariusz w przerwie na kawę”, którą na polski rynek filmowy wprowadza Warszawska Szkoła Filmowa we współpracy z Wydawnictwem Akademickim Dialog.
 
Zobaczymy szereg filmów nawiązujących tematycznie do wydarzeń festiwalowych. Filmem otwarcia w formie specjalnego pokazu przedpremierowego będzie „Zdrajca” w reż. Marco Bellocchio. Analityk opowieści Artur Wyrzykowski porwie się ze swoją „ekierką” na nagrodzony za scenariusz w Cannes i na Gali Europejskich Nagród Filmowych kostiumowy melodramat „Portret kobiety w ogniu” (reż. Céline Sciamma), a o tym, jak powstawał jeden z najbardziej nagradzanych polskich filmów dokumentalnych tego sezonu – „Wiatr. Thriller dokumentalny”, opowie jego scenarzysta i reżyser Michał Bielawski.
 
Na uczestników czeka długa lista wykładów i spotkań z najróżniejszymi specjalistami branży filmowej. Gabriela Muskała opowie, jak doświadczenie dramatopisarki i scenarzystki wpływa na pracę aktorki, a Jakub Żulczyk odpowie na pytanie, czym różni się praca scenarzysty od pisania powieści i czy po sukcesie serialu „Ślepnąc od świateł” planuje scenariusz filmu fabularnego. Spotkamy się z utalentowanymi scenarzystkami i scenarzystami, między innymi Martą Szymanek, Łukaszem M. Maciejewskim, Karoliną Szablewską, czy Mateuszem Pacewiczem, autorem scenariusza do nominowanego do Oscara „Bożego Ciała”. Joanna Solecka uświadomi nam, dlaczego myślenie o publiczności jest częścią rozwoju scenariusza i co Audience Design ma wspólnego z Design Thinking. Wieloletnia Dyrektor Artystyczna Festiwalu Script Fiesta - Agnieszka Kruk zdradzi, jak wpisać życie w filmową opowieść przy budowaniu scenariusza do filmu biograficznego, a Joanna Dylewska opowie, czego szuka w scenariuszu dla siebie jako autorki zdjęć. Z kolei Michał Oleszczyk rozłoży na czynniki pierwsze najbardziej kultowy tytuł każdych świąt – film „Kevin sam w domu”.

Wspólnie z Papaya Young Directors zapraszamy na wykład Natalii Borawskiej – specjalistki od storytellingu w komunikacji marketingowej oraz członkini jury konkursu Papaya Young Directors, jak tworzyć kampanie dla globalnych marek nie tracąc przy tym filmowej pasji. A co warto, a co trzeba negocjować, dowiemy się od Alicji Grawon-Jaksik, Prezeski Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, która przybliży nam tajniki developmentu filmowego w relacji scenarzysty z producentem. Z kolei Jakub Stokalski i Wojciech Setlak z 11 bit studios podzielą się swoją wiedzą, jak pogodzić kontrolę na rozwojem narracji z wolnością wyboru w scenariuszach dzieł interaktywnych.
 
Na festiwalu odbędą się też ciekawe panele dyskusyjne. Ilona Łepkowska i Krzysztof Rak, przedstawiciele zarządu Gildii Scenarzystów Polskich spróbują odpowiedzieć na pozornie proste pytanie – po co nam Gildia? Anna Bielak, Agnieszka Wasiak i Krzysztof Rak przybliżą takie pojęcia jak mentoring, consulting i script doctoring. Nie zabraknie także producentów. W silnej reprezentacji odwiedzą nas Leszek Bodzak, Renata Czarnkowska – Listoś i Michał Chaciński, który powiedzą czego szukają w scenariuszach, jak docierają do nowych tekstów, z czym warto się do nich zgłaszać i jakich projektów, ich zdaniem, potrzebuje polskie kino?
 
Zamknięcie 9. edycji Festiwalu Scenarzystów Script Fiesta, podczas którego poznamy zwycięzców w konkursach scenariuszowych, uświetni spotkanie z Andrzejem Mularczykiem, legendą polskiego scenariopisarstwa, autorem kultowej trylogii “Sami Swoi” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego czy serialu “Dom” w reżyserii Jana Łomnickiego. Wydarzeniu będzie towarzyszyć premierowy seans zremasterowanej wersji oryginalnej (czarno - białej) filmu „Sami Swoi”.
 
Jak co roku zapraszamy na Pitch Fiestę, podczas której wszyscy chętni twórcy będą mogli zaprezentować swoje teksty i pomysły profesjonalnym producentom, oraz na sesje czytania scenariuszy w reżyserii Veronici Andersson. Po raz trzeci festiwalowi towarzyszy również Spotkanie Wydawnictw dla Dzieci i Młodzieży oraz Branży Filmowej w formie Śniadania Literacko-Filmowego w Barze Studio.

Pamiętajcie, że wszystkie wydarzenia w Kinie Elektronik (oprócz warsztatów, na które obowiązują wcześniejsze zapisy, Śniadania i Pitch Fiesty, na które obowiązuje rejestracja) są otwarte dla szerokiej publiczności i bezpłatne. Na seanse filmowe obowiązuje wstęp wolny dla akredytowanych uczestników festiwalu. Pozostali widzowie są proszeni o odebranie bezpłatnej wejściówki w kasie Kina Elektronik. Wejściówki można odbierać na dzień przed wydarzeniem. Wyjątek stanowi film otwarcia – obowiązują zaproszenia.




 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic