Polecamy:

Jaki plecak trekkingowy kupić, aby być z niego zadowolonym?

Dodano: Wednesday, 26 August 2020 (12:32)

Trekking to rodzaj outdoorowej aktywności, którą łatwo dostosować do sprawności fizycznej i wytrzymałości uczestników. Dla jednych satysfakcjonującym wyczynem będzie już weekendowa wyprawa w góry, z kolei inni nie spoczną, nim nie ukończą kilkudziesięciokilometrowej, trwającej cały tydzień wyprawy. Niezależnie od długości trekkingowej wycieczki, niezbędny jest odpowiedni ekwipunek, z dobrym plecakiem na czele.

Jedna noc czy cały tydzień?
Plecak to, zaraz po butach, jeden z najistotniejszych elementów wyposażenie trekkingowego. To od jego doboru zależy czy uda nam się zmieścić wszystkie niezbędne zapasy oraz elementy ekwipunku, oraz wygodnie nieść je przez całe dnie podróżowania na piechotę. Na co zatem powinniśmy zwracać uwagę dobierając plecak tak, by nie pożałować zakupu zaledwie kilka godzin po wyruszeniu w trasę?

Dobierając idealny plecak trekkingowy powinniśmy zacząć od przemyślenia kwestii rozmiaru. Pod względem pojemności wyróżnia się trzy główne typy plecaków: weekendowe, kilkudniowe, oraz te przeznaczone na dłuższe wycieczki (w angielskiej nomenklaturze stosowanej przez fachowców znane są jako "extended-trip").

Plecak weekendowy to, jak sama nazwa wskazuje, idealny wybór na jedną, maksymalnie trzy noce podróży. Jego pojemność to zazwyczaj od 30 do 50 litrów, które pozwalają wygodnie przetransportować wszystkie niezbędne rzeczy. Wariant wielodniowy to już pojemność od 80 litrów - z takimi zasobami możemy zacząć planować wycieczki trekkingowe do 5 nocy. Dla najbardziej zapalonych trekkingowców proponowane są wspomniane już plecaki typu „extended trip”, których pojemność to co najmniej 70 litrów. Warto mieć na uwadze, że plecaki te przydają się nie tylko do długich podróży, często używane są także przy krótszych wyprawach przez rodziców z dziećmi.


Sposób na rozmiar
Zakładając, że wiemy już jaką pojemność musi mieć nasz plecak turystyczny, koniecznie należy zastanowić się nad jego rozmiarem (pamiętajmy: w przypadku plecaków trekkingowych rozmiar nie jest równoznaczny z pojemnością!). Nie zawsze mamy okazję przymierzyć plecak przed zakupem, co dotyczy przede wszystkim zakupów przez internet. Na szczęście specjaliści opracowali skalę, która pozwala „zdalnie” dobrać rozmiar plecaka. Przede wszystkim musimy najpierw zmierzyć wysokość naszego torsu, a dokonujemy tego mierząc odległość od miejsca, w którym kończą się nasze biodra do najwyższego kręgu szyjnego, czyli C7. Do tego wyniku dobieramy rozmiar plecaka: do 38 centymetrów powinniśmy wybrać rozmiar XS, a jeżeli nasz tors ma pomiędzy 40, a 43 centymetry najwygodniejszy będzie rozmiar M. Z kolei od 45 cm do 48 dedykowany jest rozmiar L, a powyżej tej liczby XL.
Należy mieć na uwadze, że metoda ta nie jest 100% skuteczna ze względu na to, że różni producenci trochę inaczej traktują poszczególne kategorie rozmiarowe.

 
Przydatne dodatki
Mamy za sobą temat rozmiaru oraz wielkości, zatem czas zainteresować się wygodą. Plecak turystyczny będzie spędzał na naszych plecach całe dni, więc dobrze jest zadbać o tę kwestię, dobierając model z miękką wyściółką chroniącą przed obtarciami. W wygodnym trekkingowaniu pomoże też obecność przestrzeni pomiędzy plecami a plecakiem, przez którą przepływać będzie powietrze. Uchroni nas to przed nieprzyjemnym uczuciem towarzyszącym noszeniem ciężaru na przepoconych plecach. Niektóre modele posiadają także wbudowaną ochronę przeciwdeszczową - warto się nimi zainteresować, gdy spodziewamy się marszu podczas opadów (a te, jak wiadomo, mogą pojawić się zawsze!).
Ciekawym rozwiązaniem jest także zbiorniczek na wodę ze specjalną rurką, umożliwiający picie podczas marszu. Dobre nawodnienie to absolutna podstawa każdego sportu, zatem jest to bardzo przydatny dodatek.