ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zaprasza: Dariusz Stańczuk

Spojrzenie na wrześniowe niebo 2017

"Gdy wrzesień z pogodą zaczyna, zwykle przez miesiąc pogoda trzyma". To przysłowie budzi w nas nadzieję, iż po ciepłym, chwilami gorącym, ale i mokrym lecie, czekać nas będzie czas pięknej, stabilnej i prawdziwie jesiennej pogody.

Wrzesień, poza wydarzeniami historycznymi, związany jest z powrotem dzieci i młodzieży do zapowiedzianych, jeszcze końcem czerwca, nowo zreformowanych szkół, zaś na niebie, to okres równowagi między długością dnia i nocy. Te ostatnie, są już coraz dłuższe i często bezchmurne, co sprzyja obserwacjom astronomicznym. Wiele ciekawych zjawisk będziemy mogli zaobserwować na wrześniowym niebie. Postarajmy się w tym celu koniecznie wykorzystać, z dala od miejskich świateł, jakiś wolny wieczór lub wczesny ranek, aby chociaż przez chwilę spojrzeć w rozgwieżdżone niebo, aby podziwiać nawet gołym okiem, Drogę Mleczną czyli naszą Galaktykę.
  

Korzystaliśmy, na ile to było tylko możliwe, z uroków tegorocznego lata, a tymczasem - ani nie spostrzegliśmy się kiedy - Słońce w swej wędrówce po Ekliptyce systematycznie podążało ku równikowi niebieskiemu, przez  co jego deklinacja - czyli wysokość nad równikiem - malała, a w związku z tym, dni stawały się nieubłaganie coraz to krótsze. Wieczorem 22 września o godz. 22.02, Słońce znajdzie się na równiku niebieskim - w punkcie Wagi - potem przejdzie z półkuli północnej nieba na południową i tym samym rozpocznie się astronomiczna Jesień.
  

Niezależnie od tego faktu, w Niepołomicach w dniu 1 września, Słońce wschodzi o godz. 5.55 a zachodzi o godz. 19.23, natomiast 30 września, wschodzi o godz. 6.39 a zachodzi o 18.20, zatem w ciągu tego miesiąca ubędzie nam dnia w Małopolsce aż o 107 minut! Skutkiem istnienia zjawiska refrakcji w atmosferze ziemskiej - wszystkie obiekty na niebie widzimy wyżej niż są one w rzeczywistości - faktyczne zrównanie długości dnia z nocą będzie dopiero 25 września. Ponadto, w piątek 29 września, planowana jest Małopolska Noc Naukowców - będą m. innymi: drzwi otwarte w MOA w Niepołomicach, OA UJ na Bielanach, czy pokazy uruchomienia wahadła Foucaulta ilustrujące rotację Ziemi, w polskim Panteonie czyli w kościele św. św. Piotra i Pawła, przy ul. Grodzkiej w Krakowie  (początki  prelekcji o godz. 19,  20 i 21).  Oby tylko dopisały nam wtedy humory, a przede wszystkim pogoda obserwacyjna.
  

Jeśli chodzi o stan aktywności magnetycznej naszej gwiazdy, to w tym miesiącu, podobnie jak to było w sierpniu, możemy się spodziewać małej ilości plam, pochodni, czy protuberancji. Mogą się jednak zdarzyć rozbłyski rentgenowskie i wyrzuty plazmy ze Słońca w przestrzeń międzyplanetarną, szczególnie w połowie września, które mogą manifestować się u nas w postaci zorzy polarnej.
 

Ciemne, bezksiężycowe noce, dogodne do obserwacji astronomicznych, wystąpią na przełomie drugiej i trzeciej dekady września, bowiem Księżyc rozpocznie ten miesiąc po pierwszej kwadrze podążając do pełni, która przypadnie w dniu 6.IX. o godz. 09.03, ostatnia kwadra będzie 13.IX.  o godz.08.25, nów 20.IX. o godz.07.30 i pierwsza kwadra 28.IX. o godz.04.54. Księżyc znajdzie się w perygeum (najbliżej Ziemi) 13.IX. o godz.18, a w apogeum (najdalej od nas) będzie Srebrny Glob 27.IX. o godz.09. Natomiast na dwa dni przed nowiem 18.IX., Księżyc zakryje w kolejności: Wenus, Marsa i Merkurego oraz Regulusa, najjaśniejszą gwiazdę w konstelacji Lwa. U nas, nad ranem 18.IX., widoczne będą tylko ich zbliżenia na niebie.
 

Jeśli chodzi o planety, to Merkurego możemy obserwować bardzo nisko nad horyzontem porannego nieba od 4.IX. do 28.IX., wcześniej i potem kryje się on w promieniach Słońca. Najlepsze warunki do jego obserwacji będą w połowie września, bowiem 12.IX. będzie kątowo najdalej od Słońca (18 stopni elongacja zachodnia). Wenus, jako Jutrzenka, króluje nisko na wschodnim niebie, poprzedzając o godzinę wschód Słońca, a z upływem dni, będzie dostępna coraz niżej nad horyzontem. Czerwonawego Marsa, też będzie można obserwować na porannym niebie, ale którego znajdziemy dopiero od drugiej dekady w gwiazdozbiorze Lwa. Jowisz, gości w gwiazdozbiorze Panny, a dostrzeżemy go nisko nad zachodnim horyzontem. Ponadto w dniu 5.IX. zbliży się do najjaśniejszej gwiazdy w tym gwiazdozbiorze - Spiki. Natomiast Saturn, przystrojony w pierścienie, świeci na tle gwiazdozbioru Wężownika, a dostrzeżemy go przez cały miesiąc na wieczornym niebie, aż do północy.  W dniu 27.IX. do planety zbliży się na odległość 3 stopni Księżyc, będący w pierwszej kwadrze. Uran będzie widoczny prawie przez całą noc w  gwiazdozbiorze Ryb, bowiem w dniu 19.X. będzie w opozycji do Słońca. Natomiast w gwiazdozbiorze Wodnika, przez całą noc można obserwować Neptuna, który 5.IX. będzie  w opozycji,  ale do jego obserwacji trzeba się już posłużyć chociażby małą lunetką.  

Aby obserwować Księżyc i jego zbliżenia do planet, najłatwiej będzie skorzystać z lunet Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, mieszczącego się przy ul. Mikołaja Kopernika 2 (tel. 12-281-15-61) - szczególnie polecam Małopolską Astronomiczną Noc 29 września, bowiem wtedy znajdziemy się szczęśliwie niemal u progu października, okresu - miejmy nadzieję - prawdziwie Babiego Lata i rozpoczynającego się nowego roku  akademickiego. Na zakończenie zapamiętajmy staropolskie przysłowie:
                                               

"Wrzesień przynosi nam w darze Jesień"



Adam Michalec  MOA

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic