Polecamy:

W RMF Classic - lato pełne filmowych przebojów, filmowych zagadek i podróży po Polsce

Dodano: Friday, 26 June 2020 (11:27)

Sprawdźcie, co dla Was przygotowaliśmy!

Tego lata w RMF Classic przygotowaliśmy dla Was specjalny filmowy konkurs pod hasłem „5-ty element”.
W  każdej odsłonie zabawy zadaniem będzie odgadnięcie tytułu filmu, który jest piątym elementem rankingu, tworzonego wspólnie z setką wybranych przez nas artystów oraz ludzi ze świata kultury, sztuki czy sportu, ludzi, których też często słyszycie w RMF Classic. To wspaniałe grono naszych – i Waszych – Przyjaciół.
Tuż przed wakacjami przygotowaliśmy specjalną ankietę, która została rozesłana do wspomnianych wyżej 100 osób - aktorów, reżyserów, naukowców, sportowców oraz znanych postaci ze świata show- businessu.
Ich zadaniem było wytypowanie 5-ciu najciekawszych filmów w wybranej kategorii - np. pięciu filmów o morzu, pięciu filmów z muzyką tego samego kompozytora lub pięciu filmów, których akcja rozgrywa się w Paryżu, Warszawie czy na Dzikim Zachodzie.
Powstał w ten sposób wyjątkowy ranking, wokół którego przez całe wakacje, od poniedziałku do piątku  (11:00-15:00), toczyć się będzie zabawa, a jej tematem będą nie tylko same filmy, ale także pochodząca z nich muzyka.
W każdej edycji zabawy do wygrania są nagrody niespodzianki, składające się z pięciu elementów.

Innym muzycznym elementem letniej ramówki RMF Classic jest plebiscyt na „Filmowy Przebój Lata”.
Możecie głosować na prezentowane przez nas utwory pochodzące z filmów o tematyce wakacyjnej, takiej jak np. podróże, egzotyczne miejsca, słoneczne klimaty czy awanturnicze przygody. Wielki finał połączony z losowaniem nagród nastąpi w ostatni weekend wakacji. Wszystkie informacje o zasadach glosowania i nagrodach znajdziecie na naszej stronie internetowej. 

Każdy dzień wakacji od poniedziałku do piątku zaczynamy oczywiście „Wakacyjnym Śniadaniem Mistrzów” (7:00 – 11:00).
W programie najważniejsze informacje z Polski i świata, informacje ekonomiczne – w tym o kursach walut, przegląd prasy, prognoza pogody oraz konkursy na rozbudzenie umysłu.
Nasz dyżurny historyk Maciej Korkuć przygotował specjalnie na poranek „Smaczki Historyczne” (7:10). W tym cyklu prezentuje wybrane przez siebie fragmenty historycznych tekstów – oficjalnych dokumentów, opisów, listów, pamiętników, dzięki którym możemy spojrzeć na najciekawsze wydarzenia okiem ich twórców.
W poniedziałki i środy ok. 8:50 na naszej antenie „WAKAT – czyli Wakacyjny Alfabet Turystyczny Artura Andrusa”, w którym znany dziennikarz i satyryk z przymrużeniem oka opisuje turystyczne atrakcje oraz znane nam wszystkim z doświadczenia różne podróżnicze perypetie.
We wtorki i czwartki też ok. 8:50 „Technika na wakacje” – cykl, w którym prof. Ryszard Tadeusiewicz prezentuje warte obejrzenia podczas letnich wędrówek, najciekawsze zabytki techniki w Polsce – mosty, wieże, kopalnie itp.
Będą też mini programy pod hasłami: „Look bagażowy” - czyli spojrzenie na niezbędne gadżety, które musimy zapakować przed wyjazdem na wakacje czy „Cennik współczesny” – przegląd kosztów wyjazdu i pobytu w wakacyjnych kurortach w naszym kraju.
Popołudnia od poniedziałku do piątku to magazyn „Mapa Lata” (15:00 – 19:00), a w nim mnóstwo informacji o kulturalnych atrakcjach tego wyjątkowego przecież sezonu. W cyklu „Scena letnia” zapowiadamy plenerowe koncerty i spektakle a w cyklu „Otwarte!” informujemy o tym, które instytucje kultury wznawiają pracę po lockdownie. W programie także inne wakacyjne ciekawostki takie jak „Sekcja ARCHEO” - czyli cykl o najciekawszych odkryciach archeologicznych w Polsce, a także „Książka na lato” – recenzje najciekawszych - naszym zdaniem – książek, które warto przeczytać np. na hamaku.
Inny literacki trop w naszym programie to „Pióro w podróży” – opowieści o podróżach słynnych pisarzy, które mogą być dla Was inspiracją do zaplanowania ekspedycji ich śladami. A w każdy czwartek o 16.50 RMF Classic poleca program "Z Mariuszem Szczygłem w Pradze".

Tymczasem Was, naszych Słuchaczy zapraszamy do współtworzenia cyklu pod hasłem „Cudne manowce”. Zatelefonujcie pod numer +48 123 703 703 i nagrajcie dla nas informację dokąd „zbłądziliście” tego lata w Polsce w poszukiwaniu ciszy i spokoju, jakie niezwykłe zakątki naszego kraju odkryliście – pochwalcie się, a przy okazji możecie nagrać pozdrowienia dla swoich bliskich, przyjaciół lub znajomych. Najciekawsze wypowiedzi zaprezentujemy na antenie, a te, które skradną nasze serca i uszy nagrodzimy wakacyjnymi gadżetami naszej stacji.

RMF Classic to oczywiście Najpiękniejsza Muzyka Filmowa Na Lato, ale chcemy Wam zaprezentować jeszcze naszą muzyczną ofertę specjalną, czyli cykl „Happy Hours”. Od poniedziałku do piątku o godzinie 19:00 na naszej antenie wyjątkowe cykle z muzyką wybraną przez nasze dziennikarki.
I tak:
- Poniedziałek to „Nowe fale muzyki” – cykl poświęcony młodym polskim twórcom
- Wtorek to „Kino, kobiety i śpiew” – cykl, w którym pojawią się najpiękniejsze piosenki filmowe śpiewane przez kobiety
- Środa to „Kino Classic” – cykl poświęcony muzyce towarzyszącej kultowym scenom filmowym
- Czwartek to „Kino samochodowe” – cykl poświęcony muzyce towarzyszącej znanym scenom filmowym z samochodem w tle
- Piątek – to „Męskie śpiewanie” – tu prezentujemy filmowe piosenki w męskim wykonaniu

Także w weekend nie zwalniamy tempa.
„Sobota w plenerze” (9:00 – 13:00) to program, w którym oprócz informacji o weekendowych atrakcjach kulturalnych znajdziecie podpowiedzi jak ciekawie spędzać wakacje na  wolnym powietrzu, w co się bawić, w co zagrać np. z dziećmi, jak aktywnie i pożytecznie wypełnić wolny czas i jak zaplanować atrakcyjne wycieczki.
Tym tematom poświęcamy cykle: „Obrazy na drogę” „Obóz przetrwania” oraz „Mikrowyprawy”.

Sobotnie popołudnia spędzamy w ”Księgarni pod chmurką” (13:00 – 17:00), a w niej spotkania z pisarzami, recenzje i konkursy z nagrodami do czytania.
Od 18:00
przez dwie godziny słuchamy propozycji do plebiscytu „Filmowy Przebój Lata”
Wieczór to „Wakacyjna Muzyka spod igły” (21:00) czyli tradycyjnie coś dla miłośników muzyki z płyt winylowych.

Niedzielne przedpołudnia poświęcamy podróżom po Polsce. „Atlas Polski” (10:00-14:00) to zbiór ciekawostek, porad i informacji o rodzimych turystycznych atrakcjach, które w tym roku – z wiadomych względów - na pewno będą bardziej niż zwykle doceniane i odwiedzane. Szczególnie polecamy tu cykl „Atlas legend polskich”, z którego dowiecie się, że praktycznie każde miasto w kraju może się pochwalić niezwykłymi historiami, przy których Smok Wawelski wydaje się być mocno przereklamowany.
Popołudnia poświęcamy przyrodzie i ekologii „Niedziela w ogrodzie” (14:00-18:00) to opowieści ze świata zwierząt, wizyty w słynnych parkach i grodach (także za granicami Polski), ale też -  na działce. Polecamy tu np. cykl „Zioła dookoła”, czyli zbiór ciekawostek na temat unikatowych właściwości tych niezwykłych roślin.
Od godziny 18:00 do 20:00 ponownie zanurzamy się w świat muzyki plebiscytu „Filmowy Przebój Lata” a tuż po tym „Głosy bez granic” (21:00) – retransmisje najsłynniejszych koncertów muzyki operowej, ale także solowych koncertów słynnych wykonawców…

I na zakończenie jeszcze informacja o codziennym cyklu „Obserwatorium” (20:30). Każdego dnia wakacji astronomowie z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach zapowiadają, co tego wieczoru i nocy można zaobserwować na letnim niebie. To opowieści nie tylko z życia gwiazd i planet, ale także „rozkład jazdy” Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która latem efektownie przecina także polskie niebo.