Programy w RMF Classic:

Foto Story

Nie istnieją reguły opisujące dobrą fotografię, są tylko dobre fotografie mawiał Ansel Adams – amerykański fotograf i pianista. A za dobrymi fotografiami kryją się często świetne historie. I o tym co w kadrze i poza kadrem w sobotnim Foto Story będziemy rozmawiać. Gośćmi programu będą mistrzowie kadrowania. Wspólnie naświetlimy fotografie, zdjęcia i ujęcia filmowe.

Anna Beata Bohdziewicz - fotografka niezależna, autorka "Fotodziennika". Po raz pierwszy rozmawiałyśmy w 2014 roku w pierwszej audycji magazynu Foto Story RMF Classic! !!!  Dziś mamy początek 2019 i spotkamy się ponownie. Porozmawiamy o archiwum autorki, o przełomowym 89 roku i o tym jak zmienia się "Fotodziennik", o którym Anna Beata Bohdziewicz słusznie mówi, że to taki fotograficzny "prablog".
A słuchaczy z Warszawy zapraszam na spotkanie z cyklu "Przełom w kadrze" w DSH.

Przełom w kadrze. Fotoreporterki i fotoreporterzy 1989 

Protesty i manifestacje na ulicach polskich miast, pierwsze po II wojnie światowej wolne wybory i zwycięstwo „Solidarności”, ale też upadek muru berlińskiego, aksamitna rewolucja w Czechosłowacji, obalenie dyktatury Nicolae Ceaușescu, masakra na placu Tian’anmen. Rok 1989 był przełomowy nie tylko w Polsce. Jak zapisał się na zdjęciach fotoreporterek i fotoreporterów pracujących w tamtym czasie?

6 lutego o godz. 18.00
ul. Karowa 20
Warszawa

Przyjrzymy się temu podczas nowego comiesięcznego cyklu Domu Spotkań z Historią.

Rok 1989 miał niezwykłych kronikarzy – fotoreporterów, których prace doskonale oddają atmosferę i zmiany zachodzące w Polsce oraz na świecie. Większość z nas kojarzy zdjęcia-ikony z tamtego czasu, ale czy znamy ich twórców? Cykl „Przełom w kadrze” przybliży sylwetki kronikarzy tych wydarzeń oraz ich fotografie. Opowiemy o tym, jak wyglądała wówczas praca fotoreportera, z jakimi trudnościami musieli się mierzyć oraz jak zapamiętali tamten czas. Wielu właśnie wtedy zaczynało swoje kariery, a więc był to rok przełomowy również dla nich.

W ramach cyklu raz w miesiącu spotkamy się z innym fotoreporterem bądź fotoreporterką. Goście opowiedzą o swoich doświadczeniach i pokażą wybrane zdjęcia. Przypomnimy też sylwetki mniej znanych lub nieżyjących już autorów fotografii z 1989. Bohaterami spotkań będą m.in. Anna Brzezińska, Anna Beata Bohdziewicz, Anna Pietuszko, Wojciech Druszcz, Chris Niedenthal, Czarek Sokołowski, Jacek Marczewski, Sławomir Sierzputowski, Erazm Ciołek, Tomasz Wierzejski, Krzysztof Miller, Tomasz Kizny, Leszek Wdowiński, Anna Łoś, Jacek Piotrowski. Ponadto tematem części spotkań będą zdjęcia, które przedstawiają np. obrady Okrągłego Stoły czy pierwsze częściowo wolne wybory w czerwcu 1989.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 6 lutego – dokładnie w 30. rocznicę rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu. Gośćmi będą świadkowie tamtego wydarzenia: Anna Beata Bohdziewicz – fotografka niezależna, od 1982 roku autorka „Fotodziennika, czyli piosenki o końcu świata” oraz Czarek Sokołowski – wybitny fotoreporter, jedyny polski laureat prestiżowej Nagrody Pulitzera, od ponad 30 lat pracownik Agencji Associated Press (AP), dla której dokumentował najważniejsze wydarzenia lat osiemdziesiątych XX w. w Europie Środkowowschodniej.

Spotkania prowadzi Urszula Urzędowska – autorka magazynu Foto Story w RMF Classic.

Cykl „Przełom w kadrze” jest częścią większego projektu, dedykowanego fotoreporterom 1989 roku oraz zapowiedzą 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce.
W czerwcu 2019 otworzymy wystawę prezentującą trzydzieści fotografii z tego okresu autorstwa trzydziestu fotoreporterek i fotoreporterów. Powstanie również film dokumentalny opowiadający o 1989 roku z perspektywy fotoreporterskiej.

Partner: Collegium Civitas
Patron medialny cyklu: Agencja Gazeta
Współpraca redakcyjna: RMF Classic

https://www.facebook.com/DomSpotkanzHistoria/videos/498604787311813/

fot.Krzysztof Miller/Agencja gazeta

Are You a Rebel? To pytanie padnie w najbliższym magazynie Foto Story. To będzie powrót do przeszłości. Polska scena muzyczna lat 80 i 90 w kadrze Andrzeja Georgiewa.

 

 

Poznamy ludzi, którzy mają to coś w oku.
Będą też foto fakty - wystawy, plenery, plany, premiery i wydawnictwa.

Ula Urzędowska - zapraszam od 14:00

Album „Kazimierz” - fotograficzna medytacja na temat relacji człowieka z ważnym miejscem na ziemi. Wizualny esej, osobisty w przekazie i oszczędny w formie.
Zapraszam na spotkanie z autorem zdjęć i tekstów Bogdanem Frymorgenem.


https://www.rmfclassic.pl/polecamy/Obraz,6/Album-Kazimierz-Bogdana-Frymorgena,37057.html


Portret osobisty.
Unikalne sesje fotograficzne uznanych polskich mistrzów fotografii. Każdy z nich sportretował 7 wybranych osób. Rekrutacja odbyła się na podstawie zgłoszeń. O swoich spotkaniach w sprawie portretu opowie Maciej Nabrdalik.
W projekcie "Portret osobisty" wzięli udział także: Mikołaj Grynberg, Rafał Milach i duet Magda Wunsche i Agnieszka Samsel.

 

Kacper Kowalski – fotograf i pilot.  Łączy obie pasje wykonując zdjęcia z paralotni lub wiatrakowca. O swoich maszynach mówi, że to latający dywan. Za zdjęcia z lotu ptaka otrzymał już wszystkie najważniejsze nagrody. Wydany w minionym roku album „Over” zawiera fotografie wykonane zimą. W Foto Story RMF Classic Kaper Kowalski opowie m.in. o najnowszym projekcie „Gra w podchody” realizowanym na festiwal W Ramach Sopotu w 2018 roku.

Już niebawem "Pierwszy człowiek" na ekranach kin. Film o życiu Neila Armstronga pokaże m.in. moment lądowania na księżycu. A w magazynie Foto Story "zobaczymy" to na zdjęciach... Prawdziwych ( z archiwum NASA)  a nie filmowych :) Opowie o nich Joanna Kinowska, która przygotowuje wystawę w oparciu o te materiały.

Zwiedzamy Narodowe Archiwum Cyfrowe. W zbiorach znajduje się ponad 15 milionów zdjęć (od lat czterdziestych XIX wieku aż po czasy współczesne), ponad 40 tysięcy nagrań dźwiękowych z lat 1889–2008 i około 2,4 tysiąca filmów z lat 1928–1993.