Programy w RMF Classic:

RMF Classic? Naturalnie!

Wysokie temperatury, susze i pożary lasów, ulewne deszcze, inwazja plastiku i śmieci, smog w miastach, wymieranie zagrożonych gatunków – to tylko nieliczne z problemów, z którymi boryka się na co dzień nasza planeta. W magazynie „RMF Classic? Naturalnie!” poruszamy najważniejsze ekologiczne kwestie, działamy dla przyrody i klimatu oraz rozmawiamy o tym, jak żyć w zgodzie z naturą.

Zapraszam na zielony wtorek w RMF Classic, zaczynamy o 13:00, Marta Kubala

A w programie:

 „Alarm Planeta” – rozmowy z ekspertami na temat ważnych ekologicznych problemów;

„Classic design za zielono” – cykl felietonów Dariusza Stańczuka poświęconych designowi w służbie natury;

„Ciąg liczb naturalnych” – czyli o ekologia w liczbach;

„Głowa do… zakupów!” – czyli jak kupować odpowiedzialnie i być uważnym, świadomym konsumentem;

„Zielona Brygada w RMF Classic” – rozmowy z aktywistami ekologicznymi, artystami, ludźmi, którzy nie są obojętni wobec losów naszej planety.


Cykl ALARM PLANETA

1 WRZEŚNIA - WYCIEK ROPY U WYBRZEŻY MAURITIUSU

W sierpniu japoński tankowiec „Wakashio” rozbił się na mieliźnie u wybrzeży Mauritiusa, powodując wyciek do morza ponad 1000 ton ropy. To prawdopodobnie jeden z najpoważniejszych kryzysów ekologicznych, z jakimi kiedykolwiek zmagał się Mauritius. Tysiące gatunków może zginąć w zanieczyszczonych wodach, a to może mieć tragiczne konsekwencje dla gospodarki kraju, bezpieczeństwa żywności i zdrowia.

O katastrofie rozmawialiśmy z Agnieszką Veljković z WWF Polska:

Posłuchaj

Posłuchaj


8 WRZEŚNIA - AWARIA OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW "CZAJKA"

29 sierpnia doszło do awarii kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Nieczystości – poddane ozonowaniu i oczyszczane mechanicznie – są zrzucane do Wisły. Poprzednia awaria kolektorów nastąpiła rok temu, również pod koniec sierpnia.

O skali zanieczyszczeń i sytuacji rzek w Polsce rozmawialiśmy z Katarzyną Karpą Świderek z WWF Polska:

Posłuchaj

Posłuchaj

15 WRZEŚNIA - RAPORT WWF: LIVING PLANET REPORT 2020

Living Planet Report 2020 to wszechstronna analiza stanu środowiska naturalnego tworzona we współpracy z ponad 125 ekspertami z całego świata. Najważniejszym elementem raportu jest opracowany przez Londyńskie Towarzystwo Zoologiczne (ZSL) Wskaźnik Żyjącej Planety (wskaźnik LPI), który odzwierciedla globalne trendy w wielkości populacji dzikich zwierząt kręgowych. Tegoroczny wskaźnik LPI objął niemal 21 000 populacji i ponad 4000 gatunków kręgowców między 1970 a 2016 rokiem.

Diagnoza? W skali globalnej średnia liczebność populacji ssaków, ptaków, płazów, gadów i ryb zmniejszyła się o 68%!

O wynikach tego raportu rozmawialiśmy z Katarzyną Karpą Świderek z WWF Polska:

Posłuchaj

Posłuchaj


TEMAT DNIA

1 WRZEŚNIA - EDUKACJA EKOLOGICZNA

Następujące zmiany klimatyczne dotyczą każdego z nas, wpływają na środowisko naturalne i często nieodwracalnie zmieniają obraz ziemi. Wiąże się to także z coraz większą potrzebą edukacji w zakresie ekologii i dbałości o dary, jakie dała nam natura. Jednak, czy polskie dzieci uczą się proekologicznych postaw i czy wychowujemy ekologicznie świadome pokolenia?

O tym z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego rozmawialiśmy z dyrektor Działu Edukacji Ekologicznej Małgorzatą Masłowską-Bandosz z firmy "Abrys Dla Środowiska"

Posłuchaj

Posłuchaj

8 WRZEŚNIA - MIERZENIE GÓR POLSKI

"Setka w Koronie" Projekt na 100-lecie AGH - zadaniem tego projektu było przeprowadzenie kontroli wysokości 28 najwyższych szczytów Korony Gór Polski. W jego ramach pomierzono dodatkowo najwyższe szczyty według nowo wyodrębnionych mezoregionów pasm górskich w 2018, które nie należą oficjalnie do KGP.

O projekcie rozmawialiśmy z dr Stanisławem Szombarą. Poprosilismy także o komentarz w sprawie najnowszych ustaleń kartografów z Wydawnictwa Kartograficznego Polkart. Naukowcy opublikowali wyniki swoich badań, według których wysokości kilkuset punktów w Tatrach znacznie różnią się od tych, które znamy z podręczników geografii.

Posłuchaj

Posłuchaj

15 WRZEŚNIA - ZAGROŻONE GATUNKI ZWIERZĄT W POLSCE: FOKA SZARA I MORŚWIN

Pozornie leniwa foka to zwinny i bystry pływak, w wodzie odnajduje swój prawdziwy żywioł. Pływa na brzuchu i na grzbiecie, mistrzowsko nurkuje i używa skomplikowanych systemów nawigacji. Niestety 70% tych zwinnych zwierząt morskich wyginęło na skutek polowań i zanieczyszczenia środowiska. W dramatycznej sytuacji jest również morświn. Szacuje się, że w Polsce żyje tylko około 500 osobników tego gatunku. 

O sytuacji foki i morświna w Polsce rozmawiamy z dr Iwoną Pawliczką z Instytutu Oceanografii Uniwerstytetu Gdańskiego

Posłuchaj

Posłuchaj