Rośliny i zwierzęta na grafikach

Rośliny i zwierzęta na grafikach. RMF Classic z wizytą na wystawie w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie! Przez całe lato - w każdą niedzielę o 17:30 - rozmawiamy z twórcami wystawy "Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza".

Odc. 1 O pracach Marii Sibylli Merian opowiada Łukasz Galusek, dyrektor ds. programowych MCK

posłuchaj Rośliny i zwierzęta odc.1

Odc. 2 O pracy na temat gospodarstwa pszczołowego mówi dr Anna Olszewska, współkurator ekspozycji ze strony Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie

posłuchaj Rośliny i zwierzęta odc.2

Odc. 3 O grafikach przedstawiających papugi i rajskie ptaki opowiada Krzysztof Radoszek, autor koncepcji wystawy

posłuchaj Rośliny i zwierzęta odc.3

Odc. 4 O atlasach Jana Jonstona opowiada Łukasz Galusek, dyrektor ds. programowych MCK

posłuchaj Rośliny i zwierzęta odc.4

Odc. 5 O grafikach Marcusa Eliesera Blocha przedstawiających ryby mówi dr Anna Olszewska, współkurator ekspozycji ze strony Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie

posłuchaj Rośliny i zwierzęta odc.5

Odc. 6 O atlasie ryb Georgesa Cuviera mówi Krzysztof Radoszek, autor koncepcji wystawy

posłuchaj Rośliny i zwierzęta odc.6
 

Odc. 7 O talerzach z porcelany miśnieńskiej opowiada Łukasz Galusek, dyrektor ds. programowych MCK

posłuchaj Rośliny i zwierzęta odc.7

Odc. 8 O atlasie z przedstawieniami szarańczy opowiada dr Anna Olszewska, współkurator ekspozycji ze strony Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie

posłuchaj Rośliny i zwierzęta odc.8

Po długim czasie unieruchomienia Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie otwarło się dla publiczności nową wystawą Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza, która już podbiła serca krakowian. To ekspozycja, która pozwoli zachwycić się wielkim pięknem i różnorodnością świata żywego oraz, mamy nadzieję, wywoła refleksję nad naszą odpowiedzialnością, za to co z nim stanie się w przyszłości.

Już teraz wystawa nabrała innego wymiaru. Pandemia, susza, ale też wiele innych drobnych zjawisk, których nawet nie byliśmy świadomi, pozwoliły wyraźniej usłyszeć sygnały, jakie wysyła nam natura. Kilkaset lat przed rozpowszechnieniem fotografii i ilustrowanych czasopism przyrodniczych, tematycznych kanałów telewizyjnych czy erą Instagrama, naturalna ludzka potrzeba odwzorowania rzeczywistości realizowała się w nieco inny sposób. Ekspozycja w Galerii MCK to prezentacja zapomnianych graficznych arcydzieł przedstawiających świat natury, których maestria wykonania zawstydza i uczy uważnego patrzenia. Opowiada o zachowanym w dawnych tekach i atlasach historii naturalnej „wielkim pięknie” przyrody, wciąż jeszcze możliwym do bezpośredniego doświadczania, choć już zagrożonym.

Na bogatą prezentację składa się ponad 40 atlasów flory i fauny (zarówno otwarte woluminy, jak i luźne karty), niemal 400 prac z wizerunkami ryb, ponad 90 oryginalnych wielkoformatowych plansz z przedstawieniami ptaków i roślin. Przedstawione są w większości nigdy nieprezentowane zachwycające edytorsko grafiki i teki, w tym m.in. prace znanej przyrodniczki Marii Sibylli Merian, Georges’a Cuviera, Eleazara Albina, François Levaillanta czy słynne dzieło Ulissesa Aldrovandiego. Hiperrealistyczne ręcznie kolorowane ryciny oraz najwyższej próby barwne miedzioryty o wyjątkowej maestrii wykonania przedstawiają nie tylko subtelne, drobiazgowo wyrysowane kwiaty, swojskie gatunki zwierząt, ale również majestatyczne portrety egzotycznych ptaków, niezliczone kształty ryb i niepowtarzalne barwne wzory motyli.

Wystawa jest przepięknie zaaranżowana. Prolog ekspozycji to Ostęp, gdzie uwaga skupiona jest na najbliższych, rodzimych gatunkach, które można obserwować i identyfikować w naszej strefie klimatycznej. Kolejna sala jest podróżą w egzotyczne Zamorze, pełne rajskich ptaków, motyli i roślin, odkrywanych podczas wypraw i naukowych ekspedycji w odległe zakątki, odnajdywanych w dżungli lub pod wodą. Ogromny zbiór kilkuset wizerunków ryb zachwyci nie tylko akwarystów. Dział Stół prowokuje do pytań i stanowi zachętę do dyskusji o rolnictwie, współczesnych dietach i globalnym wymiarze tych kwestii. Epilog wystawy to Ogród, ukazujący bogactwo świata roślin ozdobnych, ów szczególny obszar na pograniczu natury i kultury, a zebrane obrazy mogą nawet zainspirować do podejmowania własnych prób ogrodniczych.

Ekspozycja potrwa  do 18 października, a w spotach zachęcających do jej oglądania odbiorcy usłyszą głos Krystyny Czubówny, doskonale znany z filmów przyrodniczych. Poświęcony jest jej również album, w którym prezentowane reprodukcje zostały precyzyjnie opracowane i poddane retuszowi skaz i przebarwień, by oddać maestrię i wyjątkowość pierwowzorów.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic