Informacje:

Monika Śliwińska i Panny z "Wesela"

Dodano: Wednesday, 9 December 2020 (14:48)

Monika Śliwińska- pisarka, dziennikarka, miłośniczka Tadeusza Boya-Żeleńskiego, autorka książki „Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich”, a także głośnej już biografii zatytułowanej „Wyspiański: Dopóki starczy życia”. Tym razem przygląda się trzem siostrom z Bronowic.

O tej książce można w wielu miejscach przeczytać, że to  Wesele w wersji herstory! I tak, i nie. Jedno jest pewne. Ta książka to ogromna praca autorki Moniki Śliwińskiej. Czytałam z zapartym tchem. 

Ślady sióstr z Bronowic zachowały się w  dokumentach, korespondencji, pamiętnikach, ale przede wszystkim autorka mogła skorzystać z niepublikowanych dotąd dokumentów z prywatnych archiwów potomków Lucjana Rydla i Włodzimierza Tetmajera. To nie są portrety jedynie Mikołajczykówien, ale wielu bohaterów tamtych czasów. Od teraz "Wesele" Wyspiańskiego trzeba czytać równolegle z tą książką, bo tej wiedzy pominąć po porostu nie można. Posłuchajcie całej rozmowy z autorką. O czym? O dramacie Wyspianskiego, rodzinie Rydlów, siostrach Annie, Jadwidze i Marii, miłości i bohaterstwie. To też książka o tym, jak być niezależną, mimo wszystko. 

Posłuchaj

Spis treści 07.12.2020

Posłuchaj

Posłuchaj

Posłuchaj